Četrtek, 3. 4. 2014, 18.24
6 let
Mate, Pukšič in Tonin izstopajo iz komisije o ekstremizmih
Strinjali so se, da je delovanje komisije politično motivirano in tudi nesmiselno, saj o problematiki ekstremizma in ozadju protestov v Ljubljani in Mariboru ne more ugotoviti nič novega.
Prav tako je komisija letos prejela dve poročili policije, ki po besedah Mateja nedvoumno kažeta, da na demonstracijah policija ni zaznala organiziranih skupin ali skupin, ki bi bile povezane z ekstremisti. Obenem je policija demantirala nekatere izjave ekspertnih prič, zaslišanih pred komisijo.
Ker je torej področje odkrivanja in zaznavanja potencialnih ekstremističnih skupin na demonstracijah v Mariboru in Ljubljani popolnoma raziskano, Mate ne vidi več razloga za sodelovanje v komisiji o ekstremističnih skupinah. Tudi sicer v tej komisiji prepoznava politično zlorabo in manipulacijo z dobronamernimi predlogi.
Delo komisije je veliko prahu dvignilo predvsem po zadnji seji, med katero so zaslišali pisatelja Toneta Partljiča, na seznamu povabljenih je bilo še več znanih Mariborčanov, ki pa jih komisija kasneje ni zaslišala. Vabilo na zaslišanje sicer temelji na anonimki, ki jo je komisija štela kot dokazno gradivo za sum, da so krivi moralne, finančne ali organizacijske podpore vstajam in posledično tudi nasilja.
Tonin je na novinarski konferenci pojasnil, da so opozicijski člani komisije na predsednico preiskovalne komisije Majo Dimitrovski 21. novembra lani naslovili pismo, v kateri so jo pozvali k sklicu nujne seje, na kateri bi razpravljali o tej anonimki. A jim je predsednica odgovorila, da takšna seja ni možna ter jim svetovala, naj vsebino predlagajo kot dokazni sklep, je dejal.
To so v opoziciji tudi storili, in sicer v želji, da bi pridobili dodatne informacije o morebitnih skupinah, ki bi bile plačane za izvedbo nasilnih akcij, in o tem, ali so se na teh protestih res pojavili tudi agenti Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova). Kot je zatrdil Tonin, pa niso z zaslišanji nikogar želeli obtoževati ali obsojati.
Predlagali so tudi seznam prič in navedli štiri najbolj zaželene priče, ki jim anonimka očita najbolj konkretna dejanja. Vendar predsednica komisije po besedah Tonina teh štirih na zaslišanje sploh ni povabila, na prva mesta pa je postavila tiste, ki razen tega, da so se protestov udeležili, pri njih niso imeli nobene vloge.
Z izstopom pobudnikov zaslišanja udeležencev mariborskih vstaj iz preiskovalne komisije za ugotovitev in oceno delovanja ekstremističnih skupin, so trije poslanci "rešili problem, ki so ga sami povzročili", navedbe Maje Dimitrovski povzemajo v poslanski skupini PS. Predsednica je ob tem izrazila obžalovanje, da opozicijski člani "do spoznanja o nesmiselnosti zaslišanj teh prič niso prišli že prej". Kljub izstopu treh članov in drugim opozicijskim poskusom oviranja parlamentarne preiskave namerava delo nadaljevati in tudi zaključiti, so še zapisali v poslanski skupini PS.