Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
1. 6. 2011,
9.39

Osveženo pred

8 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Sreda, 1. 6. 2011, 9.39

8 let, 3 mesece

Maribor: Kako iz krize?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Mestna občina Maribor je pripravila posvet z naslovom Kako iz ekonomsko-socialne krize v Mariboru.

Situacija na socialno-gospodarskem področju ni rožnata, kljub temu pa nam je uspelo s protikriznimi ukrepi ohraniti okoli 22 tisoč delovnih mest, pravi minister za delo Ivan Svetlik, ki pa si veliko obeta prav od nove socialne zakonodaje, ta naj bi bistveno spremenila razmerja med prejemniki socialne pomoči.

Dr. Ivan Svetlik, minister za delo, družino in socialne zadeva: «…v tem smislu, da bodo tisti, ki res potrebujejo pomoč dobili to pomoč v večjem obsegu, tisti, ki jo mogoče danes ne potrebujejo ali pa jo izkoriščajo, pa je več ne bodo dobivali.«

Vsako leto porast števila vlog za denarno pomoč

Samo v Mariboru razdelijo kar 1.200.000 evrov denarnih pomoči na mesec, vsako leto pa na mariborskem centru za socialno delo beležijo porast števila vlog za 3000. Po mnenju direktorja Jožefa Tivadarja je rešitev v novih delovnih mestih.

Jožef Tivadar, direktor CSD Maribor: »…ko si bo lahko vsak sam prislužil denar za svojo socialno varnost, saj nam mnogi pravijo, da ne potrebujejo denarnih socialnih pomoči, temveč ustrezno delo.«

Vse več deložacij, razdeljenih obrokov in vse večja izguba podjetij

Zlasti pereča je stanovanjska problematika, nenehno namreč narašča število deložacij. O socialni stiski priča tudi število razdeljenih obrokov v socialni kuhinji, teh je letno kar 240 tisoč. Nič kaj bolj obetajoča pa ni niti slika na gospodarskem področju.

mag.Aleksandra Podgornik, Štajerska gospodarska zbornica: »Dobili smo informacije, da so v lanskem letu družbe poslovale zelo slabo. Ustvarile so okoli 147,47 mio evrov izgube, kar pomeni, da se nam je čista neto izguba dvignila za skoraj 67%.«

Spremembe davčne zakonodaje in Zakona o delovnih razmerjih so nujne, časa pa ni veliko, še opozarja Podgornikova. Dovolj zgovoren je tudi podatek, da je bilo v letu 2008 na našem območju kar za 55% manj brezposelnih kot danes, ko je brez dela več kot 16 tisoč ljudi. A upanje, še obstaja, je optimistična direktorica mariborskega Zavoda za zaposlovanje Vlasta Stojak.

Rahlo izboljšanje na področju zaposlovanja

mag.Vlasta Stojak, direktorica Zavoda za zaposlovanje Maribor: »Od januarja do konca aprila letos se je iz evidence brezposelnih zaposlilo 3200 oseb.«

Samo v aprilu so zaposlili več kot 900 oseb, kar pa je rekord v zadnjih petih letih. Še vedno pa je zaskrbljujoče visok delež brezposelnih starejših od 50 let in invalidov.

Več v video prispevku RTS.

Ne spreglejte