Slovenija je za izboljšanje položaja Romov v zadnjih letih veliko storila in je ena redkih držav z visoko stopnjo njihove pravne zaščite, je dejal minister Igor Lukšič.
Šolski minister in predsednik vladne komisije za zaščito romske skupnosti Igor Lukšič je na osrednji prireditvi ob svetovnem dnevu Romov v Murski Soboti povedal, da so v aprilu Romom in njihovi kulturi ter tradiciji posvečene številne aktivnosti in prireditve, kar je odlična priložnost, da večinskemu prebivalstvu približamo romsko kulturo in tradicijo.
Vse višja izobrazba Romov
"Z opismenjevanjem in izobraževanjem Romov se spoznavanje njihove kulture sicer polagoma, vendar vztrajno spreminja. V Sloveniji se krepi moč romske skupnosti tudi s tem, da se povečuje število izobražencev, ki so uspešno končali univerzitetni študij, čedalje več je Romov, ki so končali srednjo šolo, in čedalje več jih redno obiskuje osnovno šolo in vrtce. Izobraževanje je tako osnova, ki zagotavlja razvoj romske skupnosti, saj so izobraženi posamezniki tisti, ki raziskujejo in pišejo knjige o svojem ljudstvu, ustanavljajo društva in zveze, kar pa za nas pomeni kulturno obogatitev družbe," je povedal minister.
V samostojni Sloveniji so postali ustavno priznana manjšinska skupnost
V 20 letih od osamosvojitve Slovenije so tudi Romi v Sloveniji postali ustavno priznana manjšinska skupnost, skupnost se je organizirala, postavila svoj svet kot najvišji organ, razvila vrsto društev in zvez, izvolila romske svetnike in razvila vrsto dejavnosti na kulturnem, športnem, izobraževalnem in drugih področjih, z vidika pravne varnosti in politične participacije pa je Slovenija v zadnjih letih veliko storila za izboljšanje položaja Romov in je med redkimi državami z visoko stopnjo pravne zaščite romske skupnosti, je nadaljeval minister.
Z nacionalnim programom ukrepov želi vlada njihov položaj še izboljšati
Po njegovih besedah Zakon o romski skupnosti predstavlja za položaj romske skupnosti pomemben normativni okvir, ki pa mu je manjkala konkretna in učinkovita izpeljava, zato je bil lani sprejet tudi Nacionalni program ukrepov za Rome za obdobje 2010-2015, s katerim naj bi izboljšali bivalne razmere, izobrazbo, zaposlenost, zdravstveno varstvo, ohranjanje in razvijanje romske identitete in kulture, skrb za romski jezik ter dvig ozaveščenosti večinskega prebivalstva o romski skupnosti v Sloveniji, je še povedal minister in dodal, da morajo pri tem svoj delež prispevajo tudi Romi sami.
V kulturnem programu so nastopili glasbena skupina Konizsa Csillagai iz Madžarske, plesna skupina Balerina iz Ljubjane ter vokalna skupina Zarja in Kvintet Prekmurci.
Sprejem pri Pahorju
Predstavnike Romov je v Ljubljani ob svetovnem dnevu Romov sprejel tudi predsednik vlade Borut Pahor.