"Morali smo se odzvati na natolcevanja in vlaganje kazenskih ovadb zoper policiste, denimo v primeru mariborskega župana," je za SiOL povedal predsednik društva kriminalistov Jakob Demšar.
Ta se je namreč v izjavi za javnost odzval na vse pogostejše verbalne napade na kriminaliste, od vloženih ovadb zoper policiste, ki opravljajo svoje delo, do stalnih očitkov o spolitiziranosti slovenske policije oziroma "tega, da nam diktira najmanj neka zla sila, kot nekateri imenujejo ministrico Katarino Kresal," je še pojasnil za SiOL.
Napadajo eminentni politični in gospodarski akterji
"Državljanom je praviloma dopuščeno vse, česar ustava in zakoni izrecno ne prepovedujejo, medtem ko je policiji prepovedano vse, kar jim ustava in zakoni izrecno ne dopuščajo. Zato ima policija pravico in dolžnost odkrivati storilce kaznivih dejanj in jih ovaditi tožilstvu, osumljenci pa imajo na voljo različna pravna sredstva, s katerimi ovržejo sume," je zapisal v sporočilu za javnost, v katerem ugotavlja, da kriminalisti oziroma policisti v zadnjem času doživljajo vse ostrejše napade na njihovo zakonito delovanje, in sicer predvsem v preiskavah, v katere so vpleteni "eminentni politični in gospodarski akterji".
Italija – dokler so preganjali mafijce, so jih vsi podpirali
Doživljamo italijansko izkušnjo. Italijanski protimafijski tožilec R. Scarpinato je ugotovil: "Dokler smo se ukvarjali z morilci Cosa Nostre ali člani mafijske komisije, so bili vsi na naši strani. Težave so se začele, ko smo začeli preiskovati tako imenovane bele ovratnike, tisti del meščanstva, politike in gospodarstva, ki je povezan s Cosa Nostro. Ko meriš v vrh, so politični odzivi ostri. In ne izražajo se v obliki civilizirane kritike, ampak kot obrekovanje in delegitimizacija."
Slovenija (še) ni Italija
Demšar ugotavlja tudi, da Slovenija (še) ni Italija, a so odzivi na delo kriminalistov podobni. "Vsi so na njihovi strani, ko aretirajo poštnega roparja in morilca ali ko po dolgih letih vztrajnega preiskovanja, tudi s pomočjo prisluškovanja, odkrijejo veliko tolpo preprodajalcev mamil, tipa Balkanski bojevnik. Ko pa kriminalisti s svojimi pooblastili posežejo v sume nezakonitih dejanj pomembnežev, so vse pogosteje deležni kazenskih ovadb in očitkov o politični in osebni korumpiranosti. O takih obrekovanjih v zadnjem času poročajo mariborski, koprski in ljubljanski kriminalisti," je zapisal Demšar.
Dodal je, da v društvu kriminalistov tovrstne napade obsojajo in sklepajo, da "gre za ceneno nabiranje političnih točk, ki jih najbrž državljani ne jemljejo preveč resno".
Morebitne pomanjkljivosti ugotavljajo skozi kazenski postopek
Poudarja, da kriminalisti niso hlapci nobene politične opcije, temveč pomembna strokovna služba z nalogo, da z zakonitimi sredstvi odkriva storilce kaznivih dejanj. "Kazenske ovadbe, s katerimi zaključujejo preiskave, se preverjajo skozi kazenski postopek, kjer se lahko ugotovijo tudi morebitne pomanjkljivosti kriminalističnega dela. Zato obrekovanja in delegitimizacije kriminalistov ne bi smele ostati brez odziva," je še zapisal Demšar.