Ponedeljek, 10. 2. 2014, 11.02
8 let, 8 mesecev
Mariborski radarji: vložena kazenska ovadba zoper četverico
NPU je podal kazensko ovadbo zoper dva osumljenca iz Mestne občine Maribor, predstavnika gospodarske družbe iz Ljubljane in direktorja inštituta iz okolice Ljubljane.
Kriminalisti so v preiskavi ugotovili, da sta oba osumljenca iz Maribora – eden od njiju je bil tudi član izbirne komisije, povezane z nadgradnjo in avtomatizacijo cestnega prometa v Mariboru – zlorabila svoj položaj, ko sta v letih 2010 in 2011, po predhodnem dogovoru s predstavnikom gospodarske družbe iz Ljubljane, vsak iz svojega delovnega področja pripravila in izdala javni razpis ter imenovala komisijo za izbor izvajalca na javnem razpisu.
Pri tem sta jima pomagala predstavnik družbe iz Ljubljane in direktor inštituta iz okolice Ljubljane, ki sta uradnima osebama iz mestne občine nudila navodila, nasvete in usmeritve, kako naj se pripravi javni razpis, da bi bila kot najugodnejši ponudnik izbrana družba iz Ljubljane, in kako naj se nato izpelje sam postopek javno-zasebnega partnerstva.
Afera z radarji je po množičnih protestih odnesla tedanjega župana Franca Kanglerja in njegovo mestno upravo. Kangler je v odzivu ma vloženo obtožnico NPU sprva dejal, da nima nobenih podatkov, saj da ni več iz mestne občine in zadevo težko komentira. Kot je nato znova zatrdil, sam pri projektu ni sodeloval, saj so vse delale strokovne službe.
Ob tem je še potrdil, da je bil v zvezi s poslom zaslišan na NPU, kjer naj bi mu policistka očitala, da se je pogovarjal z vodstvom Iskre in to takrat, ko so jim predstavljali projekt. Če je to kaznivo, potem sem pač kriv, da sem se pogovarjal, je še dejal Kangler.
"Sicer pa vrednost radarjev predstavlja le manjši del naročila, pretežnega pa oprema za semaforizacijo križišč. Kar nekaj teh v Mariboru deluje brez reklamacij že eno leto, vendar doslej nismo dobili še niti evra plačila," je še dejal Godec.
Nove mestne oblasti razplet dogodkov ne preseneča, saj je po njihovem mnenju posel poleg nezakonitosti, ki kaže na ničnost sklenjene pogodbe, obsegal vrsto dejanj in domnevno klientelističnih in koruptivnih povezav nekdanjega župana, so sporočili iz MOM.
Kot so ob tem dodali, je potrebno počakati na uradno informacijo, zoper katere izmed posameznikov so doslej vložene ovadbe. "Žal se v praksi kar največkrat pripeti, da organi pregona lahko pridobijo le dokaze zoper izvrševalce navodil nadrejenih, ne pa tudi zoper tiste, ki so s svojimi odločitvami spravili zaposlene v izvrševanje nezakonitih dejanj," so na občini zapisali v odzivu.