Robert Fojkar je kljub trem oprostilnim sodbam zaradi vztrajnosti in odločnosti tožilke po enajstih letih vlačenja po sodiščih in ignorance pravosodja obupal.
Vrhunec njegove življenjske kalvarije je bila odločitev sodišča, da kljub uničenemu življenju, ko je izgubil ženo, prijatelje, odpovedala se mu je družina, ostal je brez službe, zaradi stigme kaznivega dejanja se je nekajkrat selil, ni upravičen do minimalne odškodnine pet tisoč evrov, kolikor je zahteval za dolgotrajni postopek.
Po enajstih letih si ne zasluži niti pet tisočakov
Robert Fojkar je bil obdolžen, kot pravi sam, najbolj zavrženega kaznivega dejanja, pedofilije, a je kar trikrat uspešno dokazal, da očitanega dejanja ni storil. Kljub oprostilnim sodbam je vodja novogoriškega tožilstva Branka Oven vztrajno vlagala pritožbe. "Vsi predstavniki inštitucij, ki so bili obveščeni o zgodbi drugorazrednega državljana, so me trepljali po ramenih, mi dajali nova upanja in navodila ter pošiljali pred nova vrata. Ministrstvo za pravosodje mi je celo svetovalo, naj tožim državo zaradi krivice in iz nje nastale škode, in to kljub temu, da pozna moj položaj, da sem psihično na tleh, brez zaposlitve," v pismu, ki so ga ta teden prejeli predstavniki vseh treh vej oblasti in predsednik republike, navaja Fojkar.
Kot pojasnjuje, je mejo zdravega razuma, "kar kaže še na eno odkrito norčevanje oblastnikov iz do kraja poteptanega človeka, prestopila sramotna sodba okrajnega sodišča", ki je avgusta letos zavrnilo tožbo, s katero je zahteval minimalno odškodnino zaradi skoraj enajst let trajajočega "izživljanja tožilke". Še več, naložili so mu plačilo sodnih stroškov v višini 273 evrov.
Če oblastniki ne izpolnijo treh njegovih zahtev, se bo pred DZ-jem zažgal
V pismu je postavil tri zahteve, in sicer da država takoj uvede kazenski postopek zoper tožilko Branko Oven za ugotovitev materialne in nematerialne odgovornosti v njegovem primeru, takojšnje povračilo škode, ki je nastala, brez dodatnih birokratskih preprek in sprenevedanj, in takojšnje javno opravičilo države v vseh osrednjih medijih zaradi enajstletnega trpljenja.
Če se oblastniki na njegov poziv ne bodo odzvali, se bo 5. februarja 2013 pred državnim zborom sežgal. "Od politike ne pričakujem ničesar več, a od ultimata ne odstopam niti za milimeter. Želim si živeti, kakor sem pred tragedijo, ki mi je vzela zdravje, a bistrih misli in poštenosti mi ne more," je v svoji nameri odločen Fojkar, ki ima dovolj podajanja kljuk.
Trepljanje po ramenih
V tem prispevku se ne bomo spuščali v podrobnosti zgodbe, a dejstvo je, da je nepravilnosti v tem primeru zaznalo tako sodišče, ki je v svojih sodbah tudi tožilko nekako pozvalo, naj odneha, zavrnitev pritožbe je predlagal tudi višji tožilec, pa protikorupcijska komisija, ki je zahtevala izredni nadzor nad delom tožilke. Tega je opravil zdajšnji vrhovni državni tožilec Zvonko Fišer, a ni ugotovil nobenih nepravilnosti, saj je tožilka le "vztrajno in odločno" delala na zadevi. Na stran poteptanega človeka je stopila tudi varuhinja človekovih pravic, prisluhnila mu je poslanka SDS Eva Irgl, ki je v prejšnjem sklicu vodila komisijo za peticijo in človekove pravice.
Tožilka Oven: Nisem razlog za posledice
"Zadevo sem obravnavala strokovno in zakonito in v predpisanih rokih," na očitke odgovarja zdaj vodja novogoriškega tožilstva Branka Oven in pojasnjuje, da je sodišče njene pritožbe sprejemalo, sicer zadeve ne bi vračalo v ponovno sojenje. "Tako v tem primeru kot v drugih, ki sem jih obravnavala, nisem nikoli kršila pravic drugih udeležencev v kazenskem postopku, temveč sem le vestno opravljala svoje delo. Lahko sicer razumem prizadetost imenovanega v zvezi s kazenskim postopkom, ki je potekal celih enajst let, vendar za dolgotrajnost postopka nisem odgovorna in sama tudi nisem razlog za posledice, ki jih je ta postopek imel na obtoženem," na vprašanje, ali lahko prevzame odgovornost za morebitno uresničitev namere Roberta Fojkarja, odgovarja Ovnova.
Gorenak: Moralna dolžnost države je, da mu nekaj povrne
"Zgodba Roberta Fojkarja se človeka mora dotakniti, zato se nekaj mora zgoditi. Moralna dolžnost te države je, da mu za pretrpljeno nekaj povrne. Moram reči, da je pravna država s pravnimi sredstvi ubila človeka," je povedal tudi notranji minister Vinko Gorenak, na katerega se je Fojkar obrnil, ko je vodil odbor za pravosodje.
Ali bo Fojkar dočakal "pravico in resnico", ali pa bodo oblastniki nanj pozabili, bo torej jasno 5. februarja. Še pred tem pa pričakujemo njihove odgovore. Kot so sporočili iz urada za zdaj še aktualnega predsednika republike, konkretnega odgovora še ne morejo podati, ker pismo preučujejo.