Sreda, 25. 11. 2015, 9.19
7 let, 1 mesec
Kdaj bo pacient v slovenskem zdravstvu končno postal kralj?
Osrednji izziv zdravstvenih reform bo demografija. V Sloveniji je danes 18 odstotkov prebivalstva, starejšega od 65 let, leta 2050 pa se bo ta odstotek podvojil. Ob osamosvojitvi sta bila dva odstotka prebivalstva starejša od 80 let, danes je takšnih štiri odstotke, je uvodoma opozorila Agata Jakončič, članica Sveta guvernerjev AmCham Slovenija, ki organizira današnjo konferenco o reformah, potrebnih v slovenskem zdravstvu. "Dobra zdravstvena politika je dobra gospodarska politika," je poudarila Mary Harney, predsednica European Steering Group on Sustainable Healthcare in dva mandata ministrica za zdravje v irski vladi.
Van Koesveld: Vedeti moramo, da nobeno zdravstvo ni zastonj. @AmChamSlovenia @SiolNEWS pic.twitter.com/3Dcaar6UWd
— Urška Makovec (@UMakovec) November 25, 2015
Na Irskem so v času krize z 31 bolnišnic za obravnavo bolnikov z rakom (za populacijo nekaj več kot štiri milijone) prešli na osem bolnišnic. Ni bilo lahko, veliko je bilo upora, a vedeli so, da jim to mora uspeti, pravi Harneyjeva. "Minister za zdravstvo zato mora imeti podporo predsednika vlade, ta pa mora biti pripravljena na žrtve. Vključeni morajo biti vsi deležniki in zunanji svetovalci."
Na Nizozemskem imamo konkurenco na trgu zavarovalništva in trgu dobaviteljev. To pomeni, da so zavarovalnice močne tudi nasproti dobaviteljem. Tako je vzpostavljen sistem "zavor in ravnovesij", pacienti imajo veliko možnost izbire. Lahko gredo v katero koli bolnišnico – lahko izberejo najboljšo, izkušnje iz svoje države opisuje Ernst Van Koesveld z nizozemskega ministrstva za zdravje, blaginjo in šport.
"Povečali smo tudi zavedanje o stroških. Zastonj zdravstva ni. Izbrati je treba tisto, kar si lahko privoščiš. Vsak si ne more privoščiti vsakršne zdravstvene oskrbe."
Mary Harney: za resno reformo zdravstva mora vlada biti pripravljena na žrtve @AmChamSlovenia @SiolNEWS pic.twitter.com/bwqYZVMqRN
— Urška Makovec (@UMakovec) November 25, 2015
Mnogo držav OECD pri zdravstvenih reformah ni osredotočeno na bolnišnični sistem, ampak na primarno zdravniško oskrbo, kar zahteva tudi naš način življenja, je poudarila Colombova.
Na Irskem sem uvedla sofinanciranje zdravil. Z zelo majhnim prispevkom pacienta (danes ta znaša 2,5 evra) ta zdaj malo pomisli, ali zares potrebuje zdravilo ali ne. Ne gre toliko za prihranek, ki ga ima pri tem država, ampak tudi za bolj premišljeno trošenje in jemanje zdravil, je dejala Harneyeva. Pomembna je tudi razvita tehnologija. Ta sicer ne reši težav zdravstvenega sistema, je pa nujna komponenta, je prepričana.
Vpeljevanje inovacij morda veliko stane, a se, gledano v celoti, obrestuje. Dobro informiran in motiviran pacient je za zdravstvo najboljši. Na Irskem ima vsak pacient dostop do svoje medicinske dokumentacije, pravi nekdanja irska ministrica.
Vesna Prijatelj: Slovenski zdravstveni sistem ima raka, z rakom pa se je treba soočiti. @AmChamSlovenia @SiolNEWS pic.twitter.com/c78RGZhUFh
— Urška Makovec (@UMakovec) November 25, 2015
Zdaj se soočamo na primer z izgubami dobaviteljev in čakalnimi vrstami, to je posledica neuravnovešenega sistema. Napovedala je, da bo slovenski zdravstveni sistem med letoma 2015 in 2020 le zaradi staranja prebivalstva utrpel 45 milijonov primanjkljaja letno.