Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
19. 4. 2011,
14.27

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

politika

Torek, 19. 4. 2011, 14.27

8 let, 7 mesecev

"Kaotično" ministrstvo Duše Trobec Bučan

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Žrtve kadrovanja ministrice Duše Trobec Bučan ne vidijo istih razlogov za njen odhod kot ona. Vidijo jih v njeni nesposobnosti in strahu pred nastopom v parlamentu.

"V treh mesecih so tako ali drugače zamenjali tri direktorje," je razmere na službi za lokalno samoupravo pod ministrico Dušo Trobec Bučan začel opisovati eden od zamenjanih direktorjev, ki je želel ostati neimenovan. "Od 15. marca se ni več podpisovalo" "Črpanje evropskih sredstev je živa stvar in stabilnost je zelo pomembna. Poleg tega imamo posamezniki vzpostavljene stike v tujini in z Evropsko komisijo." Menjave so po njegovem pripovedovanju povsem ustavile delo službe. "Zagotovo je bilo od 15. marca ustavljeno podpisovanje zadev, ki so bile nujne za črpanje, ki so morale iti ven, ker so imele roke." "Najbolj nas skrbi, da bo samo odšla" "Pomembno je tudi, da bo tako stanje ostalo, dokler bo ona še tam. Najbolj nas skrbi, da ne bo skušala z vso resnostjo zadev zapreti, ampak bo samo odšla." Pod Trobec Bučanovo je bilo premeščenih ali je odšlo vsaj osem oseb. Direktorico urada za kohezijsko politiko Matejo Čepin so ustno pozvali, naj si pišče novo službo, ena oseba je zavrnila aneks k pogodbi in je nato prejela sklep o premestitvi, preostali pa so podpisali prošnjo za premestitev.

"Drugega, kot da prosim za premestitev, mi ni preostalo" Vendar ne po lastni izbiri, je opozoril naš sogovornik. "V tistem trenutku nisem mogel več delati, ker ministrica ni podpisovala nujnih zadev, meni je vzela pooblastilo in zadeve so stale. Drugega, kot da prosim za premestitev, mi ni preostalo. Tega v normalnih okoliščinah ne bi storil."

Prepričan je, da bi se mu, če tega ne bi storil, zgodilo podobno kot Čepinovi. Ena od premeščenih uslužbenk nam je povedala, da je še bolj kot to, da so pisarno zapečatili v četrtek zvečer ali v petek zjutraj, nenavadno, da so jo odpečatili v soboto zjutraj. In seveda, opozarjata oba naša sogovornika, da je bila pisarna zapečatena z žigi SVLR in brez prič.

"Primitiven način zastraševanja" "To je samo nek primitiven način zastraševanja, brez pravne podlage in popolnoma nepotreben. Če bi od Mateje kdorkoli hotel karkoli, bi lahko šel tja in pogledal. Pisarne so pri nas odprte," je dejal zamenjani direktor. Naša sogovornica je sicer povedala le, da je bilo stanje na SVLR kaotično in neprijetno. Prepričana je, da bi jo, če bi povedala več, nadrejeni prepoznali.

"Tega se ne dela tako" Zamenjani direktor nam je zaupal tudi, zakaj je po njegovih besedah do takšnega stanja prišlo: "Ministrica tej zadevi ni bila kos. Že iz njenega CV-ja je jasno, da nima izkušenj s črpanjem evropskih sredstev. Ogromno časa je porabila, da je zadeve odpirala, zapirala pa ne. Ne pravim, da moraš tolerirati nepravilnosti, daleč od tega. Ampak tega se ne dela tako. Ne kličeš po reviziji in si zapravljaš ugleda kredibilnega partnerja, ki ga Slovenija ima."

Poudarja, da je črpanje Evropskih sredstev nacionalnega pomena. "Če ne bomo počrpali, se ne bo obremenjeval nihče razen Slovenije. Vse druge članice bodo s tem pridobile."

"Ustrašila se je parlamenta" Poleg tega meni, da je ministričin odhod povezan z njenim napovedanim nastopom v parlamentu. "Ustrašila se je, saj v parlament ne moreš poslati koga drugega, niti ne moreš imeti sodelavcev s seboj, da rečeš: 'Za to bo on odgovarjal.' To kaže tudi včerajšnja tiskovna konferenca, na katero je povabila le izbrane medije. In tudi njim ni odgovarjala na vprašanja."

Ne spreglejte