Torek, 19. 11. 2013, 14.26
9 let, 3 mesece
Kakšen je tipičen slovenski uporabnik drog?

Najpogosteje uporabljene droge po globalni raziskavi s področja drog na svetu (Global Drug Survey) sta v 90 odstotkih alkohol in marihuana, sledijo ekstazi, tobak in energijske pijače, nato pa halucinogene gobe in LSD. Podatki so bili predstavljeni letos spomladi, z današnjim dnem pa se tudi v Sloveniji začenja raziskava, ki bo že znane podatke dopolnila in omogočila primerjavo glede novejših trendov uporabe drog pri nas in drugod po svetu.
Ustanovitelj in vodja raziskave je dr. Adam Winstock, ki se že več kot deset let ukvarja z raziskovanjem trendov na področju uporabe vseh vrst drog. V raziskavi od 13. novembra že sodelujejo Avstralija, Nova Zelandija, Danska, ZDA, Mehika in Brazilija, kjer so uporabniki drog do danes izpolnili že skoraj deset tisoč anketnih vprašalnikov. Cilj za Slovenijo je po besedah Mateja Koširja z Inštituta za raziskave in razvoj Utrip vsaj dva tisoč izpolnjenih anketnih vprašalnikov.
Vendar pa ne gre zgolj za smernice za uporabnike drog. Košir je prepričan, da bodo rezultati tudi opozorilo in pokazatelj za vodilne v državi, da se bodo morda namenjena finančna sredstva razporedila kako drugače, da se bodo uvedle spremembe v zdravstveni sistem, saj se vse pogosteje dogaja, da zdravniki na tem področju nimajo dovolj znanja in nekomu, ki ima zaradi drog težave, ne znajo pomagati. In zagotovo bodo droge, ki se bodo izkazale, da so nove v našem prostoru, morale po zakonski obravnavi priti na seznam prepovedanih drog.
Kar 22 odstotkov anketirancev je v zadnjem letu že kupilo droge prek interneta. Najpopularnejše droge na internetu so sicer ekstazi, kanabis, ketamin, DMT in kokain.
Težave, s katerimi se srečujejo slovenski uporabniki drog, pa so predvsem nespečnost, depresija, težave s koncentracijo, občutek strahu in tesnobe ter neželeni spolni odnosi in težave s policijo, šolo ali na delovnem mestu. Pa tudi sicer se vse pogosteje dogaja, da uporabniki droge med seboj mešajo, kar ima lahko hude posledice, saj se učinki prekrivajo ali pa seštevajo. Prav tako pa niso pozorni pri souporabi pribora, kar ¾ jih pribor souporablja, prav toliko jih drogo uporablja v toaletnih prostorih.