Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
19. 11. 2013,
14.26

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 19. 11. 2013, 14.26

9 let, 3 mesece

Kakšen je tipičen slovenski uporabnik drog?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Odgovora na to vprašanje ni. Bo pa nanj poskušala odgovoriti raziskava s področja drog, ki se začenja tudi v Sloveniji.

Najpogosteje uporabljene droge po globalni raziskavi s področja drog na svetu (Global Drug Survey) sta v 90 odstotkih alkohol in marihuana, sledijo ekstazi, tobak in energijske pijače, nato pa halucinogene gobe in LSD. Podatki so bili predstavljeni letos spomladi, z današnjim dnem pa se tudi v Sloveniji začenja raziskava, ki bo že znane podatke dopolnila in omogočila primerjavo glede novejših trendov uporabe drog pri nas in drugod po svetu.

Ustanovitelj in vodja raziskave je dr. Adam Winstock, ki se že več kot deset let ukvarja z raziskovanjem trendov na področju uporabe vseh vrst drog. V raziskavi od 13. novembra že sodelujejo Avstralija, Nova Zelandija, Danska, ZDA, Mehika in Brazilija, kjer so uporabniki drog do danes izpolnili že skoraj deset tisoč anketnih vprašalnikov. Cilj za Slovenijo je po besedah Mateja Koširja z Inštituta za raziskave in razvoj Utrip vsaj dva tisoč izpolnjenih anketnih vprašalnikov.

Kakšni so cilji? Dodana vrednost že znanim raziskavam in primerjava z drugimi državami sta dva osnovna cilja, ki jih navaja Košir. Hkrati pa seveda v sodelovanju z Inštitutom za varovanje zdravja (IVZ) in DrogArtom pričakujejo, da se bodo bolj jasno pokazali novi trendi drog, ki so vse bolj razširjeni med uporabniki. Posledično pa bodo organizacije lahko pripravile smernice za različne uporabnike drog.

Vendar pa ne gre zgolj za smernice za uporabnike drog. Košir je prepričan, da bodo rezultati tudi opozorilo in pokazatelj za vodilne v državi, da se bodo morda namenjena finančna sredstva razporedila kako drugače, da se bodo uvedle spremembe v zdravstveni sistem, saj se vse pogosteje dogaja, da zdravniki na tem področju nimajo dovolj znanja in nekomu, ki ima zaradi drog težave, ne znajo pomagati. In zagotovo bodo droge, ki se bodo izkazale, da so nove v našem prostoru, morale po zakonski obravnavi priti na seznam prepovedanih drog.

Droge se nakupujejo tudi prek spleta Zanimivi so izsledki lanskoletne raziskave, ki Slovenije sicer še ne vključuje. Najpogosteje uporabljene droge kadarkoli v življenju so zlasti alkohol in kanabis, ekstazi, tobak in energijske pijače. Se pa na primer heroin zaradi negativnih učinkov ter cene uvršča na dno lestvice. Kanabis, ki je najpogosteje uporabljena prepovedana droga, 58 odstotkov vprašanih kupi, trije odstotki ga vzgojijo sami, v 25 odstotkih pa ga dobijo od prijateljev.

Kar 22 odstotkov anketirancev je v zadnjem letu že kupilo droge prek interneta. Najpopularnejše droge na internetu so sicer ekstazi, kanabis, ketamin, DMT in kokain.

V Sloveniji zadnja raziskava leta 2010 Na DrogArtu so leta 2010 opravili raziskavo uporabe kokaina v nočnem življenju. Sodelovalo je 367 uporabnikov drog, na internetu je na vprašalnik odgovorilo še 380 uporabnikov. Izkazalo se je, da je najpogostejša uporaba marihuane (88 odstotkov), ketaminov (59,3 odstotka) in kokaina (57,2 odstotka), je pojasnila Simona Šabič.

Težave, s katerimi se srečujejo slovenski uporabniki drog, pa so predvsem nespečnost, depresija, težave s koncentracijo, občutek strahu in tesnobe ter neželeni spolni odnosi in težave s policijo, šolo ali na delovnem mestu. Pa tudi sicer se vse pogosteje dogaja, da uporabniki droge med seboj mešajo, kar ima lahko hude posledice, saj se učinki prekrivajo ali pa seštevajo. Prav tako pa niso pozorni pri souporabi pribora, kar ¾ jih pribor souporablja, prav toliko jih drogo uporablja v toaletnih prostorih.

Ne spreglejte