Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
3. 3. 2021,
11.13

Osveženo pred

3 leta, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,88

4

Natisni članek

Natisni članek

cepivo cepljenje

Sreda, 3. 3. 2021, 11.13

3 leta, 8 mesecev

Kako poteka cepljenje proti novemu koronavirusu v Sloveniji #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,88

4

V Sloveniji smo z enim odmerkom cepiva proti novemu koronavirusu cepili okoli 125 tisoč ljudi, z dvema pa 51 tisoč ljudi. Neželeni učinki so se po cepljenju pokazali pri nekaj več kot dva tisoč ljudeh.

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) smo v Sloveniji v januarju prejeli dobrih 82 tisoč odmerkov cepiv proti novemu koronavirusu, v februarju pa dodatnih 144 tisoč odmerkov.

V marcu pričakujejo okoli 246 tisoč odmerkov cepiv

V marcu pričakujemo okoli 246 tisoč odmerkov, je povedala nacionalna koordinatorica programa cepljenja z NIJZ Marta Grgič Vitek. Od tega je napovedana dobava skoraj sto tisoč odmerkov cepiva Pfizerja, 30 tisoč odmerkov cepiva Moderne in 117 tisoč odmerkov cepiva AstraZenece.

414 | Foto:

Kot ocenjujejo na NIJZ, bodo v marcu cepili ljudi, ki so stari 75 let ali več. Te bodo cepili s cepivi mRNK (Pfizer, Moderna). Potem bodo prišli na vrsto ljudje, ki so stari 70 let ali več, in vsi ranljivi kronični bolniki. Ocenjujejo, da bi se to zgodilo v aprilu. 

En odmerek cepiva prejelo šest odstotkov prebivalcev Slovenije

Do nedelje je bilo s prvim odmerkom v Sloveniji cepljenih 125 tisoč oseb (šest odstotkov) in 51 tisoč oseb (2,4 odstotka) z dvema odmerkoma.

S prvim odmerkom je bilo cepljenih 55 odstotkov tistih, ki so izpostavljeni pri delu v zdravstvu, z dvema pa 46 odstotkov. Četrtina zaposlenih v zdravstvu je bolezen že prebolelo. To pomeni, da za vsaj 60 odstotkov zaposlenih v zdravstvu že lahko štejemo, da so zaščiteni, je povedala govornica.

Fotogalerija
1
 / 4

V starostni skupini med 80. in 84. letom je bila na primer s prvim odmerkom cepljena polovica ljudi, začel pa je naraščati tudi odstotek cepljenih v starostni skupini med 75. in 79. letom. S prvim odmerkom je bilo največ cepljenih v goriški regiji. Podrobnejše podatke za vse starostne skupine in regije si lahko ogledate v grafih zgoraj.

Marta Grgič Vitek | Foto: STA , Marta Grgič Vitek Foto: STA ,

Kako uspešni smo v primerjavi z drugimi evropskimi državami

S prvim odmerkom je bilo v EU cepljenih 5,6 odstotka prebivalstva, v Sloveniji pa nekoliko manj (5,5 odstotka), je povedala Marta Grgič Vitek. Nad povprečjem pa je Slovenija pri cepljenju z drugim odmerkom (EU: 2,6 odstotka; Slovenija: 2,9 odstotka).

Fotogalerija
1
 / 3

Prijavljeni stranski učinki

S cepivom Pfizerja so do zdaj opravili 154.959 cepljenj, pri 1.823 osebah pa so se pojavili neželeni učinki, kažejo podatki elektronskega registra cepljenih oseb in neželenih učinkov po cepljenju (eRCO).

S cepivom Moderne je bilo cepljenih 4.910 ljudi, neželeni učinki pa so se pojavili pri desetih osebah. S cepivom AstraZenece je bilo cepljenih 12.737 ljudi, neželeni učinki pa so se pojavili pri 200 osebah. 

Spodnja tabela prikazuje prijavljene neželene učinke za cepivo podjetja Pfizer. 

55154 | Foto:

Od začetka cepljenja do 28. februarja so na NIJZ v register prejeli 13 prijav po cepljenju s cepivom, pri katerih je šlo za resen neželen učinek. Od tega je pri petih osebah v časovni povezavi s cepljenjem nastopila smrt. Dve smrti je že obravnavala komisija za zdravje na ministrstvu za zdravje, ki je sklenila, da je povezava s cepljenjem malo verjetna. Trije primeri so še v fazi preiskave.

Pri štirih cepljenih je bila potrebna hospitalizacija, tudi te primere pa so že preiskali in ugotovili, da je povezava s cepljenjem malo verjetna. Še nekaj drugih primerov raziskujejo. 

Kot je povedala Marta Grgič Vitek, je cilj strategije cepljenja zmanjševanje smrtnih primerov in težkih potekov bolezni covid-19 ter posledično razbremenitev zdravstva. Prioriteta je, da se najprej cepi najranljivejše skupine: starostnike in kronične bolnike.

Ne spreglejte