Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
12. 9. 2008,
20.18

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 12. 9. 2008, 20.18

8 let, 6 mesecev

Janša: Za prihodnost so ključni ljudje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Za prihodnost Slovenije so ključni ljudje, kar ljudje ustvarijo, pa je odvisno od tega, kako znajo uporabljati pridobljeno znanje.

To je ob odprtju nove podružnične osnovne šole v Žalni pri Grosupljem dejal predsednik vlade Janez Janša, ki je svoj čas tudi sam obiskoval omenjeno šolo. Učiteljski poklic je Janša ob tem označil za "najbrž najbolj odgovoren poklic", omenil pa je tudi, da "šola brez otrok nima smisla, napol prazna šola tudi ne". "Mirno in s samozavestjo lahko pričakujemo, da bo življenje prihodnjih generacij bistveno boljše, kot pa je bilo življenje preteklih generacij," je položaj v družbi in konkretno v kraju ocenil premier. Spomnil je tudi, kako se je že dolga leta govorilo o potrebi po novi šoli in novem šolskem igrišču. "Važno je, da so razmere za življenje dobre" "Važno je, da so razmere za učenje, za življenje, za delo tukaj dobre in da je to v korist naše prihodnosti, ki danes nastopa tudi na tem odru," je Janša opozoril na otroke, ki so nastopili na slovesnem odprtju šolskih prostorov. Predsednik vlade je sicer priznal, da podobno kot pesnik Tone Pavček tudi sam v otroštvu šole ni videl kot tisto, "kar bi se mi zdelo najbolj zanimivo" opravilo v dnevu. Spomnil pa je tudi, da sta ga ravno ta šola in njena knjižnica popeljala "v svet radovednosti". "Tisto povezavo, ki jo začutiš v prvih letih šole, ohraniš še marsikje skozi celo življenje," je svoje spomine še strnil Janša.

Ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik je pred tem objekt nove šole in večnamensko dvorano tudi blagoslovil. Jamnik je v svojem govoru najprej citiral latinskega filozofa Seneko, ki v enem od pisem prijatelju Luciliju med drugim pravi: "Ko sem videl tvoje darove, sem te vzel v svoje dlani in te spodbujal. Nisem ti dovolil, da bi hodi leno, spodbodel sem te in te večkrat priganjal. Še zdaj ravnam tako, toda zdaj tečeš in spodbujaš še mene."

"Učenec nikoli ne sme postati predmet" Jamnik je učiteljem zato zaželel, da bodo mlade "spodbujali k temu, da bodo odkrivali svoje darove, da bodo odkrivali radost življenja", predvsem pa, "da bo vsak od teh mladih znal odkriti tisti dar, ki je v njem". Pri tem je škof bolj kot ocene poudaril pomen, da človek svoj poklic "opravlja z veseljem, z radostjo", kajti v tem je po njegovo "velika vrednost vsakega dejanja". Jamnik je zaželel še, naj šola postane prostor ustvarjalnosti, kulture in umetnosti. "Učenec nikoli ne sme postati predmet, objekt šole, ampak je vedno subjekt," je še dodal ter omenil pomen odgovornosti posameznika za skupno dobro družbe in države.

Prireditve, na kateri so se s plesom, deklamacijami in pesmijo predstavili učenci tamkajšnje šole, se je udeležilo več sto ljudi. Zbrane je ob tem nagovoril tudi župan Grosuplja Janez Lesjak. Prireditvi so s transparenti v rokah prisostvovali tudi člani iniciativnega odbora za novo šolo na Polici. Kot je pojasnil njihov član Albert Smrečnik, gre pri sedanjem objektu za staro stavbo, ki ne premore niti igrišča. "Vrsto let se borimo za novo podružnično šolo," je dejal ter opozoril, da je bila po načrtih občine gradnja šole na Polici predvidena pred tisto v Žalni. "Zdaj se veselimo, da imajo v Žalni novo šolo, in upamo, da bomo do leta 2012 tudi mi otvorili svojo," je še povedal.

Podružnica OŠ Louisa Adamiča Grosuplje v Žalni premore 991 kvadratnih metrov prostorov za pouk s spremljajočimi prostori, telovadnica pa ima 360 kvadratnih metrov površine. V sedmih učilnicah bo znanje v šolskem letu 2008/09 pridobivalo 94 učenk in učencev.

Ne spreglejte