Torek, 21. 5. 2013, 13.11
9 let
Janša: Monopoli so bili ključni problem že v času, ko je Slovenija nastajala (VIDEO)

Založba Nova obzorja je pripravila novinarsko konferenco, na kateri je predsednik SDS Janez Janša predstavil svojo novo knjigo Za kulturo življenja, v kateri so zbrani njegovi prispevki in analitične ocene, ki so nastali kot odziv na aktualno politično dogajanje med letoma 1988 in 2013.
Poleg tega Janša napoveduje, da bo do konca leta ponatisnjena tudi knjiga Okopi, saj je po njegovih besedah v zadnjih letih prišlo na dan veliko dokumentov, ki razkrivajo ozadje afere Depala vas, zato bi bilo, kot pravi Janša, škoda, če ne bi prišlo do ponatisa.
Predsednik SDS je ob tem pojasnil, da so mediji ponavadi ob izbruhu afer polni raznih podrobnosti, ampak le do točke, ko se afere začnejo razpletati. Prepričan je, da takrat interes medijev usahne, in enako je bilo po njegovem mnenju tudi v primeru Depale vasi.
"Na sodiščih se je zadeva vlekla 10 let. Nihče ni bil obsojen. Slovensko sodstvo je namerno pustilo, da je stvar zastarala, in v sodbi, s katero se ugotavlja, da je stvar zastarala, sodnik, slučajno ali pa neslučajno isti kot v zadevi Balkanski bojevnik, napiše, da bi bili vsi obsojeni, če stvar ne bi zastarala. Skratka, nekaj nedopustnega, ampak to je šlo v celoti mimo javnosti," je poudaril.
Spregovoril je tudi o reviji Mladina, brez katere si ne predstavlja slovenske pomladi, saj je utelešala pravico do svobode govora, vendar opozarja, da je revijo v skladu z navodili Milana Kučana in Tomaža Erlta "polastninila" Udba in "po osamosvojitvi je bilo to namesto orodja demokratičnih sil orodje monopola", čeprav večina javnosti tega zasuka ni opazila.
"Ko je šlo zares, je ta revija vodila sicer manjšinski del javnosti, ki je osamosvojitvi nasprotoval. Objavljeni so bili članki pod naslovom Samostojna Slovenija, ne hvala in podobno, je pojasnil.
Izpostavil je, da je Slovenija velikokrat, ko je bila na razpotju, izbrala pot, ki je bila drugačna od tiste, ki so jo zagovarjali v SDS, pri tem pa je prepričan, da bi danes zlahka dobili večinsko podporo za tiste poti, ki niso bile izbrane. Kot primer je izpostavil, da danes ne bi bili v krizi, če bi leta 1996 v državi uzakonili večinski dvokrožni volilni sistem, kot so predlagali v SDS, saj bi nas jasna razdelitev odgovornosti pripeljala do stabilne in učinkovite države.