Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
15. 9. 2014,
18.51

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Janko Veber

Ponedeljek, 15. 9. 2014, 18.51

8 let, 7 mesecev

Janko Veber se bo zavzemal za večje povezovanje vojske in civilne zaščite

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Kandidat za obrambnega ministra Janko Veber se bo zavzel predvsem za večje povezovanje vojske in civilne zaščite pri ukrepanju ob naravnih nesrečah.

Veber je po današnji potrditvi na matičnem odboru še korak bližje ministrovanju. Dolgoletnega poslanca in nekdanjega predsednika DZ je podprlo sedem poslancev, proti njegovemu imenovanju sta glasovala dva poslanca.

Kandidat je poudaril, da namerava svojo funkcijo opravljati čim bolj učinkovito, ključen pa se mu zdi izjemno dober odnos s predsednikom republike, ki je vrhovni poveljnik oboroženih sil, ter s predsednikom vlade in zunanjim ministrom. Zelo pomemben je tudi izjemno dober stik z odborom DZ za obrambo, je še dodal na današnji predstavitvi.

Med najpomembnejše cilje uvršča gradnjo učinkovitega sistema za spopadanje z naravnimi nesrečami, saj je prav to tisto, kar Slovenijo v zadnjem obdobju najbolj ogroža.

Sredstva za obrambo bi postopoma zviševal V razpravi je Petra Vilfana (ZaAB) in Franca Juršo (DeSUS) zanimalo, ali je mogoče pričakovati povišanje sredstev za vojsko glede na to, da država izdatke za obrambo zadnja leta znižuje, hkrati pa mora upoštevati zaveze, dane Natu.

Veber je ob tem zagotovil, da je pripravljen delati tako, da sredstev za obrambo ne bi več zniževali, ampak bi se v prihodnje postopoma zviševala, predvsem skozi projekte. Ocene namreč kažejo, da smo pri varčevanju dosegli kritično raven, je dejal.

Pri težavah z vadbiščem Poček, na katere je opozorila Erika Dekleva (SMC), se Veber zavzema za ustanovitev posebne koordinacije med vojsko na eni ter lokalno skupnostjo, naravovarstveniki in civilnim letalstvom na drugi strani. Naloga koordinacije bi bila vzpostaviti medsebojno zaupanje.

Poslanca SDS Žan Mahnič in Franc Breznik sta menila, da je program, ki ga je predstavil Veber, zelo podoben programu SDS, Matej Tonin (NSi) pa, da je Veber v predstavitvi sicer dobro orisal, s čim vse se ukvarja ministrstvo, ni pa predstavil vizije vodenja ministrstva.

Prazna vojaška stanovanja bi obdržal Tonina je med drugim zanimalo, kaj bo Veber kot minister naredil s praznimi vojaškimi stanovanji ter kako gleda na misije v tujini. Veber je v zvezi s stanovanji odgovoril, da je bilo veliko nepremičnin že prenesenih lokalnim skupnostim, je pa določen fond stanovanj treba ohraniti za pripadnike vojske. Glede misij je dodal, da so odvisne od slovenske zunanje politike in razpoložljivih sredstev.

Na več vprašanj poslancev je odgovoril, da števila pripadnikov Slovenske vojske ne namerava zniževati, to se bo dogajalo le na tako imenovani mehak način. Glede ustanovitve komisije za nadzor nad obveščevalno-varnostnimi službami pa je dejal, da je čim prej potreben dogovor koalicije in opozicije o njeni ustanovitvi. Veber se zavzema tudi za racionalizacijo upravnega dela obrambnega ministrstva.

Poslance SDS je zanimalo tudi, ali bi veljajo pripadnike SV izvzeti iz sistema javnih uslužbencev. Če bi to storili, bo treba ravno tako določiti, kako in koliko se bo pripadnike plačevalo, zato lahko tudi ostanejo v sedanjem sistemu, je menil Veber. Je pa hkrati opozoril, da je vojaška služba izredno nevarna in je zato treba temu primerno urediti njihov status.

Med zaslišanjem je beseda večkrat nanesla tudi na vprašanje kriznega žarišča v Ukrajini, za katero Veber meni, da zahteva zelo veliko diplomacije in bistveno manj posredovanja vojske.

Ne spreglejte