Torek, 24. 10. 2023, 16.11
1 leto
Infekcijska klinika poka po šivih, zasedene vse postelje
Na infekcijski kliniki Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana v zadnjih dneh beležijo porast bolnikov, ki potrebujejo obravnavo in zdravljenje, prevladujejo okužbe sečil in dihal. Klinika je trenutno polno zasedena, prostih postelj za obravnavo ni, zaradi razmer so nekateri bolniki trenutno nameščeni na hodniku, so za STA sporočili z UKC.
Med bolniki, ki jim te dni pomoč nudijo na infekcijski kliniki, prevladujejo okužbe sečil in dihal. Največ bolnikov je starejših s sočasnimi kroničnimi boleznimi, ki se ob akutnem dogodku pogosto poslabšajo. Med okužbami dihal gre tako za bakterijske kot virusne povzročitelje, raste število bolnikov s covid-19, pojasnjujejo v UKC.
Pri okužbah sečil je dodaten problem neustrezno nadomeščanje tekočine, kar je pogosto sploh pri starejših in nepokretnih osebah, tako doma kot v domovih starejših občanov. "Imamo tudi kar nekaj bolnikov s sepso in odpovedovanjem posameznih ali več organov, kar jih neposredno življenjsko ogroža," so dodali.
Zasedene vse postelje
Klinika je trenutno polno zasedena in prostih postelj za bolnišnično obravnavo ni. Število bolnikov, ki čakajo na sprejem, presega število bolnikov, ki jih dnevno odpustijo iz bolnišnične obravnave. Jasno je tudi, da prehiter odpust neredko vodi v ponovno poslabšanje in dodatne zaplete, bolniki se vračajo za ponoven sprejem, so pojasnili.
Po nekaterih informacijah so bile kapacitete klinike zasedene že pretekli konec tedna, kar so v UKC potrdili. "Ob koncu tedna so bile razmere enake kot danes, zaradi polne zasedenosti akutnih bolniških postelj po oddelkih je bilo v prostorih urgentne ambulante in na hodniku nameščenih 22 bolnikov, ki so potrebovali bolnišnično obravnavo in so čakali na sprejem. Danes jih v teh strokovno in tudi človeško neustreznih pogojih obravnavamo 21," so zapisali.
Klinika sicer razpolaga s 64 posteljami za odrasle bolnike, vključno z desetimi posteljami intenzivne terapije in 21 posteljami za otroke in mladostnike, stare do 18 let.
Ob tem so v ljubljanskem kliničnem centru pojasnili, da vsako leto v jesenskih in zimskih mesecih beležijo porast števila bolnikov, ki potrebujejo bolnišnično obravnavo. Težave se dodatno stopnjujejo zaradi pomanjkanja predvsem negovalnega kadra, zaradi česar ne morejo imeti odprtih vseh razpoložljivih postelj, še manj odpirati nove.
Začetek gradnje nove infekcijske klinike predvidoma 2024
Na vprašanje, kako daleč je projekt gradnje nove infekcijske klinike, so odgovorili, da čakajo na izbiro in potrditev izvajalca. Grajenje prepotrebne klinike, ki bo rešila pomemben del njihove prostorske stiske, bodo začeli v začetku leta 2024, so napovedali.
"Delo v sedanjih prostorskih razmerah je namreč daleč pod vsemi prostorskimi in strokovnimi kriteriji in ne zagotavlja varne obravnave bolnikov. Upamo in verjamemo, da se vsi ključni akterji, ki sodelujejo pri projektu izgradnje nove infekcijske klinike, tega tudi zavedajo," so še izpostavili.