Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
22. 2. 2013,
11.00

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 22. 2. 2013, 11.00

8 let, 8 mesecev

Grožnje Janši: sodnik, ki je zastaral zadevo, brez obtožbe

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Zoper sodnika Janka Kečeka, ki je "poskrbel" za zastaranje primera proti policistu Zlatku Gomilšku, ki je leta 2006 Janezu Janši grozil z likvidacijo, ne bo pregona, je odločilo mariborsko tožilstvo.

Okrožna državna tožilka Katja Arnuš je v sklepu, ki je bil izdan sredi februarja, zapisala, da ni utemeljenega suma, da bi Janko Keček storil kaznivo dejanje nevestnega dela v službi. Ormoški sodnik je 3. marca 2009 (nekaj več kot tri mesece pred relativnim zastaranjem primera proti policistu Gomilšku) odšel na bolniški dopust, zato ni mogel vplivati na zadevo, čeprav mu je bila zadeva dodeljena že 7. avgusta 2006. Primer zastaral, policist ni kriv Policist Zlatko Gomilšek je 22. junija 2006 ob 13. uri med službenim časom (takrat je bil pomočnik komandirja policijske postaje Središče ob Dravi) s službenega računalnika prek spletne strani dnevnika Večer Janši zagrozil z likvidacijo. Proti njemu je bil sprožen tako disciplinski kot kazenski postopek. Po disciplinskem postopku je bil najprej odpuščen s policije. Policist je grožnje takratnemu predsedniku vlade sicer zanikal, toda tožilci so ga zaradi ogrožanja Janševega življenja in varnosti avgusta 2006 obtožili. Primer je obravnaval okrajni sodnik Janko Keček, takrat tudi predsednik sodišča, ki pa je toliko časa zavlačeval z zadevo, da je primer 22. junija 2009 relativno zastaral. Toda tudi to obvestilo je takratnemu vodji opozicije potovalo zelo počasi. Janez Janša je sklep, ki ga je sodišče izdalo 29. decembra 2010 in v katerem sodnik Janko Keček obvešča, da je pregon zoper Gomilška ustavljen zaradi zastaranja, prejel 7. maja 2011. To pomeni, da je sodnik potreboval najprej tri leta, da ni naredil ničesar, nato pa skoraj dve leti, da je o tem obvestil stranke v postopku.

Zavržena ovadba zoper nevestnega sodnika Ker je bil Gomilšek "rešen", je 18. maja 2011 Janez Janša po pooblaščencu Franciju Matozu zoper Janka Kečeka vložil kazensko ovadbo zaradi suma storitve kaznivega dejanja nevestnega dela v službi, saj naj bi z nevestnim in malomarnim delom onemogočil sojenje policistu Zlatku Gomilšku. Zadevo je prevzela okrožna državna tožilka v Mariboru Katja Arnuš, ki je 15. februarja odločila, da ovadbo zoper sodnika zavrže. Tožilstvo sicer ugotavlja, da je Keček kršil sodni red, vendar ni zanalašč povzročil zastaranja. Povedano drugače – Janko Keček 3. marca 2009 ni šel na bolniški dopust zato, da bi ta primer zastaral. Z bolniškega dopusta se je vrnil 1. decembra 2009, zadeva pa je vmes zastarala. Tožilka očitno pozablja, da je bil primer Kečku dodeljen že davnega 7. avgusta 2006. Poleg tega bi moral sodnik obdolženemu obtožni predlog vročiti v 30 dneh, kar bi po njegovi odredbi lahko naredila tudi tajnica.

Toda tudi za to se najdeta sprenevedavo opravičilo in izgovor. Janko Keček naj bi bil edini sodnik v Ormožu, ki je bil odgovoren za kazenske zadeve, saj naj bi v tistem spornem času dosegal 215 odstotkov sodniške norme in bil obremenjen okoli 400 odstotkov.

Ne spreglejte