Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
27. 6. 2011,
19.06

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 27. 6. 2011, 19.06

8 let, 7 mesecev

Gantar in Jelušičeva s pogovori na visoki ravni začela obisk na Kitajskem

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Predsednik DZ Pavel Gantar in ministrica za obrambo Ljubica Jelušič sta začela ločena obiska na Kitajskem.

Gantar se je med drugim sestal s podpredsednikom Kitajske Xi Jinpingom, Jelušičeva pa z namestnikom vodje centralne vojaške komisije Xu Caihoujem. Oba sta se tudi udeležila sprejema ob slovenskem dnevu državnosti. Odlični in prijateljski odnosi med državama Kot so sporočili iz DZ, sta Xi in Gantar v pogovoru, ki je trajal dlje, kot je bilo sprva predvideno, izpostavila odlične in prijateljske odnose med državama, podpredsednik Kitajske pa je Sloveniji čestital ob 20. obletnici samostojnosti. Kot je ocenil, je Slovenija v minulih letih dosegla velik razvoj, je dejavnik miru in stabilnosti ter igra aktivno vlogo v mednarodnih organizacijah. Predsednik DZ je med področji, kjer bi Kitajska in Slovenija lahko okrepili gospodarsko sodelovanje, omenil zlasti kemično in farmacevtsko industrijo, promet in infrastrukturo, telekomunikacije ter znanost in raziskave. Čeprav je Slovenija največji gospodarski partner Kitajske na območju Zahodnega Balkana, pa so še odprte možnosti za tesnejše sodelovanja s koprskim pristaniščem ter visokotehnološkimi in drugimi podjetji.

Gantar se je poleg tega sestal tudi s predsednikom stalnega odbora kitajskega ljudskega kongresa Wu Bangguojem, s katerim sta se strinjala, da so odnosi med državama v minulih dveh desetletjih prerasli v tesno sodelovanje. Politični stiki se poglabljajo na najvišji ravni, Gantar pa je izrazil prepričanje, da obstaja obojestranski interes za krepitev zlasti gospodarskega sodelovanja.

Wu se je zahvalil Sloveniji za podporo politiki ene Kitajske Wu se je Sloveniji zahvalil za podporo politiki ene Kitajske in za njeno aktivno vlogo v dialogu med Kitajsko in EU. Izpostavil je interes Kitajske za sodelovanje Slovenije v avtomobilski industriji, pri razvoju infrastrukture ter na področjih izobraževanja in turizma.

Obrambna ministrica, ki jo najpomembnejše srečanje - srečanje s kitajskim obrambnim ministrom Liang Guangliejem - sicer čaka v torek, se je medtem danes srečala z namestnikom vodje centralne vojaške komisije, generalom s tremi zvezdicami Xu Caihoujem.

Krepitev obrambnega sodelovanja Kot je pojasnila, ta komisija velja za najvišji organ odločanja o vojaških in obrambnih zadevah na Kitajskem. Pogovori so bili namenjeni predvsem dvostranskemu obrambnemu sodelovanju, pri čemer je bilo izražene veliko pripravljenosti za nadaljevanje in krepitev tega sodelovanja v prihodnosti. Najpomembnejša "izvozna točka" Slovenije pri tem bo besedah ministrice ostaja center odličnosti za gorsko bojevanje v Bohinjski Beli.

Jelušičeva predavala na univerzi v Pekingu Jelušičeva je tudi obiskala nacionalno obrambno univerzo v Pekingu, kjer se skupaj šolajo najvišje vojaško-politične, obrambne in tudi civilno-politične strukture. Kot je pojasnila, v Sloveniji česa podobnega še nimamo, je pa v pripravi tovrsten generalštabni tečaj, v katerega bi lahko povabili tudi predstavnike civilne politike. Na univerzi je imela tudi predavanje, v katerem je izpostavila glavne varnostne izzive, s katerimi se soočata tako Slovenija kot Kitajska.

"Že zdaj zelo uspešen obisk" V izjavi je ministrica sicer spomnila, da je njen tokratni obisk prvi obisk kakega slovenskega obrambnega ministra na Kitajskem, in obenem dodala, da gre hkrati za prvi obisk kake obrambne ministrice na Kitajskem v zadnjih petih letih. Kot je še zatrdila, "gre za že zdaj zelo uspešen obisk".

Tako predsednik DZ kot ministrica pa sta se v hotelu Kempinski v Pekingu udeležila sprejema ob 20. obletnici slovenske državnosti, ki ga je pripravilo slovensko veleposlaništvo. Gantar je v nagovoru več kot sto udeležencem sprejema - diplomatom, gospodarstvenikom in drugim uglednim gostom - poudaril, da sta Slovenija in Kitajska dokazali, da medsebojne razlike in teritorialna oddaljenost niso ovira medsebojnemu razumevanju in sodelovanju.

Ne spreglejte