Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
29. 1. 2009,
16.12

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 29. 1. 2009, 16.12

9 let, 2 meseca

DZ prestavil ratifikacijo protokola o vstopu Hrvaške v Nato

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Državni zbor je pred glasovanjem o ratifikacijah protokolov o pristopu Albanije in Hrvaške k Severnoatlantski pogodbi s 53 glasovi za in enim proti prekinil zasedanje.

Poslanci SDS so namreč pred tem zaradi zavrnitve zaključnega računa proračuna napovedali obstrukcijo, dokler zaključni račun ne bo sprejet.

Proti sprejemu zaključnega računa glasovalo 43 poslancev Do zapleta je prišlo po zavrnitvi zaključnega računa državnega proračuna za leto 2007, ki ga je državni zbor zavrnil z 42 glasovi za in 43 proti. Računsko sodišče je namreč zaključnemu računu izreklo mnenje s pridržkom, poleg tega je izračunalo, da proračun predlani ni zabeležil 37 milijonov evrov presežka temveč devet milijonov evrov primanjkljaja.

Tanko: DZ se obnaša poniglavo

Pred glasovanjem o ratifikaciji protokola o pristopu Albanije k Severnoatlantski pogodbi je vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko napovedal, da poslanci njegove poslanske skupine na seji ne bodo sodelovali, dokler zaključni račun ne bo sprejet. Opozoril je, da se DZ obnaša "poniglavo" ter da se še nikoli ni zgodilo, da DZ ne bi sprejel zaključnega računa proračuna.

Po premoru so sejo prekinili Zaradi zapleta je bila seja večkrat prekinjena, predsednik DZ Pavel Gantar pa je med tem časom sklical tudi sejo kolegija, ki je potekala za zaprtimi vrati. Ko se je zasedanje nadaljevalo, je Gantar poslankam in poslancem predlagal, naj sejo prekinejo, kar so s 53 glasovi za in enim proti tudi izglasovali.

Za ratifikacijo protokolov o vstopu Albanije in Hrvaške v Nato, o katerih naj bi poslanci danes odločali, je sicer potrebna dvotretjinska večina glasov vseh poslancev.

Gantar: V DZ se bomo morali krepko pogovoriti Predsednik DZ Gantar pa je v izjavi za medije poudaril, da v času svojega političnega delovanja še ni naletel na situacijo, ko bi se "nezadovoljstvo nad glasovanjem ob neki razmeroma marginalni temi povezovalo s tako usodnimi in strateško pomembnimi odločitvami". Po njegovih besedah se bodo morali v DZ "krepko pogovoriti", da bodo ta proces zaključili, saj je od tega odvisna mednarodna kredibilnost države.

Gantar sicer še ni mogel napovedati, kdaj se bo seja nadaljevala, več znanega pa naj bi bilo po petkovi seji kolegija.

Janša: Za nastali položaj je kriva predvsem koalicija

Predsednik opozicijske SDS Janez Janša je zahteval, da vlada Boruta Pahorja omogoči potrditev zaključnega računa proračuna za leto 2007, šele nato pa bodo nadaljevali z ratifikacijo pristopnih protokolov Albanije in Hrvaške v Nato.

Po Janševih besedah do zavrnitve zaključnega računa proračuna na seji DZ ne bi smelo priti. "To je odgovornost pozicije; ni možno terjati odgovornosti samo od opozicije pri ratifikacijah in drugih odločitvah, kjer je potrebna več kot kvalificirana večina. Tudi koalicija mora biti odgovorna," je opozoril Janša.

Janša: Koalicija je načrtno glasovala proti

Janša je vladno koalicijo obtožil, da je načrtno glasovala proti zaključnemu računu proračuna za leto 2007. "To je bilo prvo leto v zgodovini Slovenije, ki ga je država zaključila s proračunskim presežkom in ta ideološki revanšizem, s katerim se skuša ta dosežek izničiti, presega vse meje dobrega okusa," je dejal.

"Mi smo kot vladajoča koalicija sprejeli zaključne račune celo za leti 2003 in 2004, čeprav je tedanja vlada Antona Ropa v tistih zaključnih računih skrivala za 70 milijard tolarjev luknje, ki ni bila nikjer prikazana. Ampak smo to sprejeli, ker so pač takšna pravila igre," je še dejal Janša in predlagal, da naj Pahorjeva vlada zdaj ponovno predloži zaključni račun proračuna za leto 2007, "koalicija pa naj ga v skladu z dosedanjo prakso in v skladu s pravili in poslovnikom pač podpre ali pa vsaj omogoči njegovo izglasovanje".

Janša: Zaradi ratifikacije nihče ne pritiska na Slovenijo

Janša je še zavrnil trditve, da naj bi prihajali pritiski na slovensko politiko - predvsem iz ZDA, da pride čim prej do ratifikacije obeh protokolov. "To so smešne trditve. Vsaka država je samostojna in suverena pri takšnih odločitvah. V času mojega mandata ni bilo nobenih takšnih pritiskov. Verjamem, da jih tudi sedaj ni," je dejal.

Menil je še, da če bi bila širitev Nata na Zahodni Balkan prioriteta, "zaradi katere bi nekdo izvajal pritiske, potem bi se to zgodilo že v Bukarešti lani in bi od tega imela koristi Makedonija". "Toda tega ni bilo in zaradi tega tudi sedaj mislim, da nihče ne pritiska na slovensko vlado," je še dejal.

Pahor: Za verodostojnost Slovenije v mednarodni politiki gre

"Ne gre za vlado, ne gre za državni zbor, država Slovenija si ne more privoščiti, da bi zaradi katerih koli razlogov v domači politiki tvegala verodostojnost v mednarodni politiki," je po prekinitvi seje dejal premier Borut Pahor.

Pahor: Brez poslancev SDS bi bila ratifikacija tvegana Brez prekinitve seje po Pahorjevih besedah "ne moremo prevzeti nase tveganja, da bi brez poslancev največje opozicijske stranke glasovali in verjetno izglasovali neratifikacijo obeh protokolov". Brez 27 poslancev SDS bi bilo namreč vztrajanje pri ratifikaciji obeh protokolov tvegano, saj je za to potreba dvotretjinska večina vseh 90 poslancev, predvsem v SLS in SNS pa so že napovedali, da ratifikacije vstopa Hrvaške ne bodo podprli.

Pahor: Gre za verodostojnost države

"Vsako glasovanje, ki zahteva dvotretjinsko večino, je zahtevno odločanje," je še dejal Pahor in spomnil, da ima s tem bogate izkušnje, saj je bil tudi sam predsednik DZ. Toda sedaj gre "za verodostojnost naše države, ki je dala povabilo Albaniji in Hrvaški za vstop v Nato," je dejal in opozoril, da tega ne bi smeli ogroziti notranjepolitični razlogi.

"Zdaj gre za proces ratifikacije, kjer se okoliščine niso spremenile od odločitve vlade v prejšnjem mandatu. Pričakuje se, da bo država izpolnila obljubo, ki jo je dala svojim zaveznicam," je še dejal.

Pahor ne komentira poteze poslancev SDS

Sicer ni želel komentirati poteze poslancev SDS, ki so zaradi nepotrditve zaključnega računa proračuna za leto 2007 - torej za obdobje, ko je bil premier Janez Janša, zablokirali odločanje o ratifikaciji obeh protokolov. "Kot predsednik vlade se bom vzdržal vsakih ocen in ravnanj, ki bi sedaj problem zapletale. Moja naloga je, da mirno in preudarno skupaj z vlado poiščem pot, da se odstranijo ovire in da pride do ratifikacije obeh protokolov," je dejal Pahor in napovedal, da bo vlada poskušala kar najhitreje najti izhod iz nastale situacije.

"Moramo ohraniti mirno kri in preudarnost. Jaz se bom z vlado kolikor bo le mogoče hitro posvetoval o naslednjih korakih. Zame je bistveno eno samo vprašanje, kako in po kakšni poti priti do odločanja v DZ, ki bo z dvotretjinsko večino ratificiral oba protokola," je še dejal Pahor in izrazil upanje, da bo do ratifikacij obe protokolov prišlo v času, ki je predviden, to je do konca februarja.

Ne spreglejte