Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
30. 1. 2009,
13.05

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 30. 1. 2009, 13.05

9 let, 2 meseca

DZ o vstopu Hrvaške v Nato predvidoma prihodnji teden

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Državni zbor bo prekinjeno sejo, na kateri naj bi ratificiral protokol o vstopu Hrvaške v zvezo Nato, predvidoma nadaljeval prihodnji teden, je napovedal predsednik DZ Pavel Gantar.

Še prej bodo poslanci na izredni seji obravnavali nov predlog zaključnega računa proračuna za leto 2007, ki ga je po Gantarjevih informacijah pripravila vlada. Gantar je sicer sporočil, da je danes popoldne prejel vladni predlog zaključnega računa državnega proračuna za leto 2007. Gradivo je posredoval v obravnavo matičnemu delovnemu telesu, komisiji za nadzor javnih financ. Gantar pričakuje, da bo komisija gradivo obravnavala "v najkrajšem možnem času", so sporočili iz državnega zbora.

Na četrtkovi seji je pred glasovanjem o ratifikacijah protokolov o vstopu Albanije in Hrvaške v Nato parlamenta prišlo do zapletov. Ker je DZ pred tem zavrnil zaključni račun državnega proračuna za leto 2007, so v SDS napovedali, da na seji ne bodo sodelovali, dokler zaključni račun ne bo sprejet.

Namesto presežka 9 mio evrov primanjkljaja Kot je znano, je računsko sodišče v oktobra lani objavljenem revizijskem poročilu zaključnemu računu proračuna za leto 2007 izreklo mnenje s pridržkom, poleg tega je izračunalo, da proračun predlani ni zabeležil 37 milijonov evrov presežka temveč devet milijonov evrov primanjkljaja. Zaradi bistveno drugačnega rezultata oz. nerealnega prikazovanja dejanskega stanja - kot se je v četrtek na seji DZ izrazil Vili Trofenik (Zares) - so v poslanskih skupinah SD in Zares napovedali, da ga ne bodo podprli.

Pahor: Dejanje SDS pomeni izsiljevanje S tem je poslanska skupina povezala dve vprašanji, ki sicer ne sodita skupaj - eno zadeva domače, drugo zunanjepolitične in varnostne vidike Slovenije, je opozoril premier Borut Pahor. Za kaj takšnega po njegovem mnenju ni bilo razlogov. "V bistvu to pomeni izsiljevanje," je dejal. DZ bo predlog zaključnega računa predlanskega proračuna prejel nazaj v obravnavo, ker se zaveda odgovornosti za ugled in verodostojnost države, je povedal Pahor. Kot je dodal, je vlada storila vse, kar je bilo mogoče, da ne bi zaradi notranjepolitičnih trenj trpela ugled in verodostojnost države navzven.

"Ni bilo razlogov, da bi se ti vprašanji povezali" Ob tem je premier poudaril, da je skupaj s celotnim ministrskim zborom razočaran, ker je SDS "povezala vprašanje, ki za Slovenijo ni ključnega pomena, z vprašanjem, ki je bistveno za naše nacionalne in varnostne interese". "Ni bilo razlogov, da bi se ti vprašanji povezali," je prepričan premier, ki je dejal, da se je Slovenija zaradi tega znašla v položaju, ko je na preizkušnji njen ugled v mednarodni skupnosti.

"Tako smo se odločili, ker nam je tako narekovala naša odgovornost in hierarhija ciljev," je pojasnil Pahor. "Pogoji za nadaljevanje seje DZ so po današnji odločitvi vlade izpolnjeni," je še dejal. "Imeli smo razloge, zaradi katerih se je država odločila za blokado pristopnih pogajanj z EU. Za zavrnitev ratifikacije protokolov o vstopu Hrvaške in Albanije v zvezo Nato pa ni bilo razlogov," je izpostavil predsednik vlade. "Če bi te protokole zavrnili, bi se v mednarodni skupnosti utrdilo prepričanje, da Slovenija iz kaprice onemogoča interese Hrvaške in drugih zaveznic," je pojasnil. V EU imamo za blokado vse več razumevanja, v primeru Nata pa tega razumevanja ne bi imeli, ker za to ni razlogov, je še dodal.

Pahor: Janša je pred tem izrekel podporo ratifikaciji protokola Dejal je še, da je predsednik SDS Janša predtem izrekel podporo ratifikaciji tega protokola in da ni imel razloga za izsiljevanje koalicije in izrazil prepričanje, da bo to vsaj kratkoročno negativno vplivalo na zaupanje v slovenskem političnem prostoru. Ker se okoliščine niso spremenile, je po mnenju predsednika vlade prav, da Slovenija izpolni pričakovanja v zavezništvu. "Jaz osebno in vsi v vladi smo zelo nezadovoljni, da smo prišli do te situacije. To pomeni izsiljevanje," je bil odkrit Pahor. V takih situacijah so po njegovih besedah pomembni modrost, preudarnost in jasna hierarhija političnih ciljev. "Vlada je spričo svoje odgovornosti dolžna storiti vse, kar je v njeni moči, za to, da zavaruje nacionalne interese Slovenije. ... Za to smo dobili mandat," je poudaril. Pri vseh članicah severnoatlantskega zavezništva je po besedah Pahorja pričakovati ratifikacijo pristopnih protokolov Albanije in Hrvaške do vrha Nata aprila v francoskem Strasbourgu in nemškem Kehlu, tako da bosta državi lahko postali članici Nata.

Kontič: Razmislili bomo, kako glasovati

Kar so v četrtek storili poslanci SDS, je v DZ še nevideno izsiljevanje, ki vsebinsko nima nobene povezave s točkami, ki so jih tako ogrozili. Glede na to, da je to njihov pogoj in bo treba o proračunu odločati še enkrat, bomo poslanci SD razmislili, kako ravnati pri glasovanju o zaključnem računu 2007, je pojasnil vodja poslanske skupine SD Bojan Kontič. "Podobna zgodba se je odvila že leta 2005, ko smo glasovali o zaključnem računu za leto 2003. Takrat so poslanci SDS glasovali proti potrditvi zaključnega računa za leto 2003; ker pa njihovi glasovi niso bili dovolj in so se poslanci takratnih koalicijskih DeSUS in SLS odločili drugače, je bil zaključni račun vseeno sprejet," je pojasnil Kontič. Ta meni, da imajo v SDS "dvojna merila glede na to, ali so na oblasti ali ne".

Golobič: Sprejemanje logike izsiljevanja pomeni konec parlamentarizma Potezo poslancev SDS predsednik Zaresa Gregor Golobič ocenjuje kot skrajno izsiljevanje. Sprejemanje takšne logike pomeni konec parlamentarizma, poudarja Golobič, ki pod vprašaj postavlja tudi dogovor o sodelovanju parlamentarnih strank. V četrtek se je po Golobičevem mnenju v parlamentu zgodilo nekaj, kar se v katerem koli evropskem parlamentu zelo redko zgodi. Politična stranka oziroma poslanska skupina je namreč pred parlament postavila zahtevo, ki je ni mogoče kvalificirati drugače kot skrajno izsiljevanje. Za svoje nadaljnje sodelovanje pri pomembnih odločitvah pa je zahtevala, da se vsi drugi poslanci odpovedjo ustavni pravici do glasovanja po svoji vesti. Po Golobičevem mnenju je še posebej zaskrbljujoče, da za takšnim stališčem stoji človek, ki je vodil Svet EU, predsednik SDS Janez Janša. "Sprejemanje takšne logike pomeni konec parlamentarizma in simbolni požig državnega zbora in izkazuje protidemokratično naravo tistega, ki to izreka," meni Golobič. Po njegovih besedah pomeni tudi, da kratica SDS pomeni "samovoljno oziroma selektivno demokratsko stranko".

Obstrukcija SDS za Žnidaršiča izsiljevanje najbolj plitve vrste

Poslanci SDS so postavili "na oltar svojih bojnih ambicij ugled države zaradi povsem banalne stvari," je četrtkovo ravnanje poslancev SDS komentiral vodja poslanske skupine DeSUS Franc Žnidaršič. "Zaključni račun ni bil čisto čist. Morda je res, da je bil edini doslej, ki je padel, a prikazan suficit je več kot problematičen," je poudaril. Po besedah Žnidaršiča je "šlo za izsiljevanje najbolj plitve vrste".

Sajovic: Obstrukcija poslancev SDS je izsiljevanje brez primere Da gre pri dejanju SDS za izsiljevanje, menijo tudi v LDS. Gre za izsiljevanje brez primere v parlamentarni zgodovini Slovenije, da največja opozicijska stranka notranjepolitične koristi postavi pred interese Slovenije, je dejal vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic. Kot je prepričan, je s takšnim ravnanjem Sloveniji in ugledu parlamenta povzročena škoda. Sajovic je dejal, da so se v poslanski skupini že v četrtek tako po koncu seje odločili, da danes ne mislijo nič drugače. Premier Borut Pahor je po njegovih besedah "lahko ujetnik največje opozicijske stranke, vendar podpore za nekaj, kar kaže minus, z naše strani ne bo".

Jelinčič je izredno zadovoljen

Predsednik SNS Zmago Jelinčič pa je dejal, da je zaradi obstrukcije poslancev SDS izredno zadovoljen, saj se je obrnilo na boljše, kot so si mislili v poslanski skupini. "Koalicijske stranke, ki so bile prej proti, bodo morale glasovati proti lastnim načelom in odločitvam, s tem pa bo padla njihova kredibilnost," meni Jelinčič. "V poslanski skupini smo razmišljali in preigravali tudi to možnost, zato sem vesel, da se je zgodila," je v odzivu na obstrukcijo poslancev SDS zaradi zavrnitve zaključnega računa proračuna za leto 2007 dejal Jelinčič.

Tanko: Tudi koalicija mora biti konstruktivna Koalicija ne more samo od opozicije pričakovati, da bo konstruktivno sodelovala pri izvajanju politik, ki so nujne za razvoj Slovenije, je dejal vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko. Meni, da gre pri zavrnitvi proračuna za "zgodovinski precedens". Kot je pojasnil vodja poslanske skupine SDS je odločitev vlade, da v DZ ponovno pošlje v obravnavo zaključni račun proračuna, logična. "Še posebej se mi zdi pa nesmiselno, da v koaliciji zavračajo glasovanje ali sprejem zaključnega računa, predvsem zato, ker je to dejansko najboljša realizacija proračuna, ki je tudi edina do sedaj izkazala po letu 1995 presežek," je dodal Tanko.

Presečnik četrtkovo dogajanje v DZ ocenjuje kot neobičajno

Vodja poslanske skupine SLS Jakob Presečnik zavrnitev potrditve zaključnega računa proračuna za 2007 označuje kot neobičajno. "Obe stvari sta neobičajni. SDS je izkoristila priložnost ob glasovanju, kjer so potrebni njihovi glasovi zaradi dvotretjinske večine, in je to speljala," pravi Presečnik, ki priznava, da ga je tak zaplet presenetil.

Ne spreglejte