Državni svetniki so na seji sprejeli odložilni veto na novelo zakona o zdravilstvu, ki jo je DZ potrdil v petek.
Po mnenju prvopodpisanega pod predlogom veta Draga Žure novela ne rešuje nobenega izmed izpostavljenih problemov s strani izvajalcev zdravilske dejavnosti. Ob tem meni, da zakon v praksi ne bo zaživel niti po tej spremembi.
Žura je v obrazložitvi predloga za odložilni veto pojasnil, da je državni svet spremembo zakona o zdravilstvu obravnaval že 14. septembra in ga ni podprl.
Žura: Zakon o zdravilstvu je bil pripravljen že pred letom in pol
Opozoril je, da je bil pred letom in pol že pripravljen nov zakon o zdravilstvu, ki je bil usklajen, potem pa ga je ministrstvo za zdravje pospravilo v predal in brez pojasnila v javno razpravo vložilo popolnoma novo besedilo. Komisija za socialno varstvo, delo, zdravstvo in invalide državnega sveta je ugotovila, da predlog novele nima nobene vsebinske povezave z usklajenim besedilom zakona ter ne rešuje nobenega izmed izpostavljenih problemov s strani izvajalcev zdravilske dejavnosti, navaja prvopodpisani pod zahtevo.
Slovenija prejela opomin Evropske komisije
Žura se sicer zaveda, da je Slovenija že prejela opomin Evropske komisije, ker še ni implementirala določb evropske direktive o storitvah na notranjem trgu iz leta 2006, vendar pa poudarja, da je vlada imela čas za to dve leti po sprejetju direktive in da je besedilo novega zakona o zdravilstvu vsebovalo uskladitve z direktivo. Državni svetnik opozarja, da bi bili lahko slovenski zdravniki zaradi novele v primerjavi s kolegi iz tujine diskriminirani.
Ob tem se tudi zaveda, da je parlamentarni odbor za zdravstvo ob obravnavi predloga novele zakona pozval vlado, naj v roku treh mesecev pripravi celovite sistemske ukrepe, ki bodo urejali to področje. Vendar pa je glede na trenutno politično situacijo izrazil dvom v možnost dejanske implementacije takšnega sklepa. Meni namreč, da bi morali že v osnovi v zakonodajno proceduro vložiti predlog zakona, ki bi ponujal celovitejše rešitve.
Stražišarjeva pozvala naj odložilnega veta ne izglasujejo
Podsekretarka na ministrstvu za zdravje Branka Stražišar pa je svetnike pozvala, naj odložilnega veta ne izglasujejo, saj si na ministrstvu želijo, da se področje zdravilstva končno uredi.
Veto je brez razprave podprlo 25 svetnikov, trije so bili proti. Tako bo šla novela zakona v ponovno odločanje v DZ. Tokrat bo za potrditev potrebovala relativno večino podpore poslancev oz. 46 glasov za.