Ponedeljek, 31. 3. 2014, 20.02
8 let, 7 mesecev
Državljanska lista ne podpira predloga za dvig DDV
Koaliciji in vladi predlagajo, naj takoj začnejo z iskanjem ukrepov na strani javne porabe in da se z novim letom uvedejo davčne blagajne. Virant je poudaril, da se je DL za tak sklep odločila brez glasu proti. "Ne moremo v tako kratkem času dvakrat zapored dvigniti DDV in s tem še bolj obremeniti gospodarstvo, ki že tako nima dovolj kisika za dihanje," je dodal.
Izpostavil je, da DL s to odločitvijo ne ruši koalicije in niti ne izstopa iz nje, pričakuje pa predloge, ki bodo sprejemljivi za slovensko gospodarstvo in s tem tudi za DL.
Na vprašanje, ali v stranki dviga tega davka v nobenem primeru ne bi podprli - tudi če bi bile stopnje zvišane nekoliko manj - pa Virant ni želel konkretno odgovoriti. Dejal je le, da so se za zdaj opredeljevali do predloga, ki je na mizi.
Znano je, da od koalicijskih partnerjev dvigu davkov oziroma uvajanju novih najbolj nasprotuje DL, k temu so se partnerji - ravno na željo te stranke - zavezali tudi v prenovljeni koalicijski pogodbi.
Tako je Virant danes že pojasnil, da bi bilo za dvig DDV treba spremeniti koalicijsko pogodbo. Opozoril je tudi, da je takšen ukrep za njihovo stranko zelo velik problem, ki ga kot liberalci ne morejo kar tako sprejeti. Po njegovem mnenju je treba izkoristiti drug manevrski prostor, preden se "useka po gospodarstvu in potrošnikih".
Podobno kot v DL tudi v gospodarstvu, ki jih je napovedani dvig DDV močno razburil, rezerve vidijo v javni porabi in pri davčnih blagajnah.
Splošna stopnja DDV naj bi po predlogu znašala 24 odstotkov (zdaj 22 odstotkov), znižana stopnja, s katero so med drugim obdavčeni hrana in zdravila, pa 10 odstotkov (zdaj 9,5 odstotka). Ukrep naj bi začel veljati s 1. majem.
V četrtek naj bi vlada tudi nameravala predlagati takšen dvig DDV, a zaradi nasprotovanja DL do tega očitno ne bo prišlo.