Ponedeljek, 30. 3. 2015, 13.04
8 let, 8 mesecev
Država se ne zmeni za izbrisanega, ki se želi poravnati
Februarja je minilo 23 let, odkar je ministrstvo za notranje zadeve leta 1992 skupino 25.671 zakonitih prebivalcev Slovenije izbrisalo iz registra stalnih prebivalcev Slovenije. Da gre za nezakonito ravnanje, je presodilo evropsko sodišče, ki je pri odločitvi v zadevi Kurić proti Sloveniji državi naložilo izplačilo materialne škode izbrisanim.
Ne izbrisani ne nevladne organizacije, kot je Amnesty International (AI), ki je v poročilu za lansko leto znova opozoril na problem izbrisanih, z domačo odškodninsko shemo niso zadovoljni, saj je splošna upravna odškodnina po 50 evrov na mesec bistveno nižja od odškodnin, ki jih je pritožnikom prisodilo evropsko sodišče in znašajo okoli 230 evrov na mesec.
A se očitno zatika tudi pri tistih, ki so status izbrisanih pridobili. "Naši stranki je upravna enota status upravičenca do odškodnine priznala 20. avgusta lani. Ker pa z zakonom določena odškodnina ne dosega škode, ki je nastala naši stranki, smo državnemu pravobranilstvu novembra lani posredovali opomin pred tožbo z željo po zunajsodni poravnavi," pripoveduje odvetnik Lovrenc Babič iz odvetniške pisarne Teje Verbič.
E. B. je od upravne enote že dobil 11.250 evrov, kolikor mu po zakonu o odškodninah izbrisanim pripada, dodaja Babič. "S tožbo zahtevamo torej trikratnik te z zakonom določene odškodnine, saj tudi zakon predvideva trikratnik osnove kot maksimalni znesek," pojasnjuje odvetnik, ki je prepričan, da bi njegova stranka v postopku pred sodiščem zagotovo dobila več. Dejansko lahko torej s poravnavo iztrži še 22.500 evrov.
Za odgovor so znova zaprosili 19. januarja letos, a na državnem pravobranilstvu molčijo. "Pričakoval bi vsaj odgovor, da se ne bodo poravnali, potem bi pač izpeljali postopke naprej," pravi odvetnik. Čudi ga, da z druge strani ne čuti nobene volje po poravnavi, čeprav, pojasni, zakon predvideva poravnavo, saj bi bilo to za državo oziroma vse nas, davkoplačevalce, ceneje.
"Kadar so zadeve očitne, kot je to v primeru moje stranke, da določena odškodnina ni primerna, bi od države pričakoval, da sklene kompromis, preden se gre na sodišče," pravi Babič.
"Državno pravobranilstvo kot zastopnik države pred sodišči je pri zastopanju v sodnih in zunajsodnih postopkih vezano na dejanske navedbe in dokaze ter na stališča zastopanega organa glede zahtevka nasprotne stranke, po drugi strani pa je zavezano k zaščiti proračunskih sredstev," še navajajo na državnem pravobranilstvu.