Četrtek, 5. 12. 2013, 11.16
8 let, 7 mesecev
Država Mirageu namesto večmilijonske odškodnine 700 tisoč evrov
Državno pravobranilstvo je danes prejelo sodbo vrhovnega sodišča v zadevi Mirage, ki je delno ugodilo reviziji zoper sodbo višjega sodišča. Tako bo država podjetju namesto 8,4 milijona evrov plačala nekaj več kot 730.000 evrov odškodnine. Na notranjem ministrstvu so več kot zadovoljni, zagovornik Miragea Borut Škerlj pa napoveduje ustavno pritožbo.
Ministrstvo za notranje zadeve je novembra 2001 s podjetjema Cetis in Mirage sklenilo petletno pogodbo o oblikovanju, izdelavi in dobavi registracijskih nalepk za motorna vozila. Aprila 2005 objavljena novela zakona o varnosti cestnega prometa pa je te nalepke ukinila.
Ker pogodbeni stranki Cetis in Mirage na sporazumno razvezo pogodbe nista pristali, je ministrstvo sklenjeno pogodbo odpovedalo enostransko. Mirage se je zato odločil za tožbo proti državi, višje sodišče pa je letos spomladi odločilo, da mora država Mirageu plačati 8,3 milijona evrov. Državno pravobranilstvo je junija na vrhovno sodišče vložilo izredno pravno sredstvo, revizijo, in zmagalo.
Aktualni minister za notranje zadeve Gregor Virant je sodbo pozdravil in poudaril, da je zmaga pomembna tako za državne finance kot za zatiranje korupcije. Ostaja namreč vtis, da so bile nalepke z zakonom uvedene zgolj zato, da bi nekdo dobro zaslužil, je dodal. Veseli ga, da se je odločitev za vložitev revizije izkazala za pravilno.
Glavni argument revizije je bil, da pogodba podjetja Mirage z državo ni jamčila točno določene količine nalepk, ki bi se prodale vsako leto. Tudi če tedanji notranji minister Dragutin Mate ne bi razdrl pogodbe, Mirage ne bi mogel več prodajati nalepk za vetrobransko steklo, ker je nalepke ukinil zakon, so še pojasnili na ministrstvu.
Tudi Mate je sodbo vrhovnega sodišča pozdravil. Po njegovem mnenju je odločitev pravilna in razumna, z njo pa je tudi zadoščeno pravici. Kot je dejal, je sam sicer računal, da bo dosojena odškodnina še nižja, kljub temu pa je s sodbo zadovoljen.
"Sodba je presenetljiva, z njo pa se piše pravna zgodovina te države," je zatrdil Škerlj in napovedal, da bodo najverjetneje v roku 60 dni vložili ustavno pritožbo. Verjame namreč, da imajo za to tehtne argumente, saj da se borijo za upnike Miragea. Ob tem je poudaril, da bodo nadaljevali s prizadevanji za poplačilo teh terjatev, saj se mu zdi pravično, da upniki dobijo nazaj to, kar so vložili in tudi izgubili.
V razsodbi je med drugim po Škerljevih besedah pojasnjeno, da je država ob odpovedi pogodbe pričakovala, da je izgubljeni dobiček Miragea 0,338 evra na nalepko, zato je dolžna plačati ta znesek, pomnožen s številom nalepk, ki niso bile izdane. Kot je dodal, je sodišče pri določitvi odškodnine upoštevalo metodo, ki jo je argumentirala država.