Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleksander Kolednik

Torek,
14. 5. 2013,
19.42

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 14. 5. 2013, 19.42

9 let

Dimitrovski: Problema ekstremističnih skupin ne kaže zanemarjati

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V koaliciji in opoziciji se načeloma strinjamo, da je treba gojiti ničelno stopno tolerance do ekstremističnih skupin in da je treba spremeniti zakonodajo na tem področju, pravi Maja Dimitrovski.

Predsednica preiskovalne komisije državnega zbora za ugotovitev in oceno delovanja ekstremističnih skupin Maja Dimitrovski (PS) je po seji povedala, da so se med drugim seznanili z dvema raziskavama o delovanju ekstremističnih organizacijah in normativni ureditvi tega področja v državah Evropske unije, iz katerih po njenih besedah izhaja, da se države na različne načine spopadajo s problematiko ekstremističnih skupin. Komisiji bo pomagal zunanji strokovnjak "Glede na to, koliko pozornosti države posvečajo tem gibanjem, pa lahko sklepamo, da gre za problem, ki ga ne kaže zanemarjati," je dejala in poudarila, da se v koaliciji in opoziciji načeloma strinjajo, da je treba gojiti ničelno stopno tolerance do ekstremističnih skupin in gibanj ter da je treba spremeniti zakonodajo na tem področju. Pojasnila je še, da so na seji sprejeli sklep o zunanji strokovni pomoči, ki jo bo komisiji nudil strokovnjak s področja varnostnih ved. Kot je dodala, sklep ni bil sprejet soglasno. Bo potrebna sprememba zakonodaje? Namen parlamentarne preiskave je razjasniti in oceniti dejansko stanje glede pojava in delovanja ekstremističnih skupin v Sloveniji ter ugotoviti, kakšno tveganje za državno varnost v Sloveniji predstavljajo ekstremistične skupine in ali je za preprečitev delovanja in nadzor nad ekstremističnimi skupinami potrebna sprememba zakonodaje, ki ureja ustanavljanje strank, društev in drugih prostovoljnih združenj, javna zbiranja in javna zborovanja, pooblastila varnostnih in obveščevalnih služb, ali sprememba druge zakonodaje.

Člani komisije bodo prav tako poskušali ugotoviti, ali posamezni nosilci javnih funkcij sodelujejo pri delovanju ekstremističnih skupin oziroma jih podpirajo in ali so nosilci javnih funkcij vpleteni v aktivnosti ekstremističnih skupin in z njimi domnevno povezanih pripadnikov Slovenske vojske, ki so domnevno sodelovali na protestih novembra in decembra leta 2012 v Ljubljani in Mariboru.

Ne spreglejte