Sreda, 11. 3. 2015, 15.07
9 let
Deset rekordno dolgih stečajnih postopkov v Sloveniji

V dokumentu Evropske komisije EU Justice Scoreboard 2015, izdanem v ponedeljek, je bila Slovenija v zvezi s trajanjem stečajnih postopkov uvrščena na drugo polovico lestvice. Po navedbah spletnega portala doingbusiness.org je povprečno trajanje insolventnih postopkov (med te spadajo tudi stečaji) med državami članicami OECD dobrih dvajset mesecev (1,7 leta), v Sloveniji pa dve leti.
Zbrali smo deset tistih primerov, ki slovensko uvrstitev najbolj poslabšujejo. Prvi med rekorderji je še nedokončani postopek stečaja Združene lesne industrije Tržič, ki traja že 22 let, natančneje 7.806 dni. Sledijo mu končani stečajni postopki podjetij Elan, Slavnik International, Hmezad ter še vedno trajajoči postopek SGP Kograd – GP Stavbenik Prevalje. Vsi so bili začeti pred več kot sedem tisoč dnevi, to pomeni, da trajajo več kot 19 let.
"Da stečajni postopki tečejo prepočasi se na Zbornici upraviteljev Slovenije ne moremo strinjati. So sicer izjemni primeri, vendar smo mnenja, da se vsi postopki ne smejo soditi po mejnih primerih. Seveda bi bilo možno sistem še izpopolniti do te mere, da bi se postopek odvijal nekoliko hitreje, vendar trenutno trajajo stečajni postopki v Sloveniji 2 leti, kar je nekoliko pod svetovnim vrhom," trdi Markovič.
Oblak opozarja tudi na neustrezno in zapleteno zakonodajo na področju stečajnih postopkov, ki omogoča različne interpretacije in ne sledi namenu stečajnega postopka: "Edini, ki so vitalno zainteresirani, da se stečaj čim prej konča, so upniki. Tem pa zakonodaja določa vlogo nekakšnih statistov, ki na vsebino in potek postopka nimajo domala nikakršnega vpliva, četudi bi moral biti interes upnikov osnovni cilj vodenja stečajnega postopka."