Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
24. 9. 2014,
18.41

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 24. 9. 2014, 18.41

9 let, 2 meseca

Danes v Danes: Na strani džihadistov sta se v Siriji bojevala tudi Slovenca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V informativni oddaji Danes o zmedi, ki jo je povzročila uvrstitev Slovenije na seznam proti Islamski državi, o plazovih, ki še vedno ogrožajo hiše, in o novem prevodu Korana v slovenščino.

Danes je odjeknila informacija, da sta se na strani džihadistov v Siriji bojevala tudi Slovenca. Na vojnem območju sta bila dva državljana, ki po informacijah Planet TV prihajata iz okolice Ljubljane. Bila naj bi prva Slovenca, ki sta se pridružila islamskim skrajnežem v imenu samooklicane Islamske države. Američani sicer tudi danes nadaljujejo napade na Islamsko državo v Siriji. V javnost pa so prišli posnetki torkovih ameriških zračnih napadov. Po poročanju sirskega observatorija za človekove pravice je bilo v tem obstreljevanju ubitih več kot 70 pripadnikov Islamske države. Veliko zmedo in strah pa je v Sloveniji povzročila ameriška odločitev, da Slovenijo uvrsti na seznam držav, ki sodelujejo v boju proti Islamski državi. Ta je namreč pozvala džihadiste, naj povsod po svetu napadajo državljane držav, ki sodelujejo z Američani, torej tudi Slovence. Danes je slovensko javnost miril ameriški veleposlanik Mussomeli, ki je dejal, da ZDA Slovenije ne želijo zvleči v novo vojno. Po Sloveniji zemeljski plazovi še vedno ogrožajo družine. Tako se je na Dobravi pri Izoli sprožil plaz ob družinski hiši Viličevih. Družina je morala zaradi nevarnosti zapustiti hišo. A noč je raje kot v hotelu preživela v babičini hiši, ki prav tako ni varna pred plazom.

Voda in zemeljski plazovi, ki se zaradi razmočene zemlje zadnja dva tedna prožijo po državi, ne ogrožajo samo hiš, močno so načeli tudi ceste. Šest tisoč kilometrov glavnih in regionalnih cest bi moralo biti redno vzdrževanih, a je denarja za popravilo in vzdrževanje v proračunu le še do oktobra. Za prihodnje leto je namreč namenjenih samo dobrih sto milijonov evrov, kar pa ne bo zadostovalo niti za najnujnejša popravila.

Slovenija je po desetih letih dobila prevod svete knjige islama iz arabskega izvirnika. Prvi prevod Korana iz izvirnika je izjemno civilizacijsko dejanje, saj je bila slovenščina doslej edini uradni jezik Evropske unije, ki takega prevoda še ni imela. Gre za monumentalno delo na 600 straneh v razkošni, v usnje vezani izdaji. V Sloveniji sicer že obstajata dva prevoda Korana. Iz bosanskega prevoda ga je v slovenščino zapisal Klemen Jelinčič. Iz angleščine pa ga je prevedel Erik Majaron. Prevod izvirnika prinaša nov zapis imena boga, in sicer Allah z dvema L.

Ne spreglejte