Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
5. 12. 2008,
8.36

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 5. 12. 2008, 8.36

9 let, 3 mesece

Danes je mednarodni dan prostovoljstva

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Vodilo letošnjega mednarodnega dneva prostovoljstva, ki ga obeležujemo danes in ga je Organizacija ZN razglasila leta 1985, je prostovoljstvo v odnosu do države.

V Slovenski filantropiji, združenju za promocijo prostovoljstva, pripravljajo forum o sistemski ureditvi prostovoljstva pri nas. OZN je 5. december leta 1985 za mednarodni dan prostovoljstva razglasila z željo, da bi poudarila pomen solidarnosti za preživetje človeštva. Mednarodni dan prostovoljstva omogoča organizacijam, ki v svoje programe vključujejo prostovoljce, ter posameznim prostovoljcem, da javnosti pokažejo, kaj so prispevali s prostovoljnim delom na lokalni, nacionalni in mednarodni ravni.

"Prostovoljstvo je ena od dejavnosti, ki je v sodobni družbi nujno potrebna za njen razcvet, za tisto, kar je v naših življenjih v resnici najpomembnejše - kako bomo živeli in kakšno okolje bomo ustvarili zase in svoje otroke," so zapisali v Slovenski filantropiji. Vsak od nas lahko prispeva v skupnost na različne načine, pomembno pa je, kot so poudarili, da "prostovoljstvo v svoje programe vgradijo tisti, ki vodijo politike na vseh ravneh".

Prostovoljstvo v odnosu do države Vodilo letošnjega mednarodnega dneva prostovoljcev je prostovoljstvo v odnosu do države, saj lahko da država s svojimi instrumenti prostovoljstvu "še dodaten polet" in prostovoljno delo v dobro skupnosti primerno ovrednoti, menijo v Slovenski filantropiji.

Organizirano prostovoljsko delo poleg dobre volje prostovoljcev za nemoteno in kakovostno izvedbo potrebuje tudi formalno sistemsko ureditev tega področja. Zato si prizadevajo za sprejetje zakona, s katerim bi prostovoljstvo, ki je za državo pomembna dejavnost, vnesli tudi v pravni prostor in tako uvedli "dodatne olajšave za organizacije in ljudi, ki prostovoljsko prispevajo v skupno dobro".

Mladi nosilci novih idej in sprememb Mladi so nosilci novih idej in sprememb, mladinske organizacije so idealno okolje za njihovo uresničevanje, prostovoljstvo pa je ključni način udejajanja idej mladih, menijo v Mladinskem svetu Slovenije (MSS).

S prostovoljnim delom do mnogih kompetenc

Prostovoljke in prostovoljci v mladinskih organizacijah pripravljajo različna izobraževanja, mednarodne izmenjave, kulturne in družabne prireditve, aktivistične kampanje; na različne načine vzpodbujajo spoštovanje različnosti in odpirajo aktualno družbeno tematiko. Preko tega mladi s prostovoljskim delom razvijejo mnoge kompetence, ki jih lahko kasneje uporabijo na svoji poklicni poti in drugih interesnih področjih.

Po mnenju MSS je ključnega pomena izobraževanje. Neformalno izobraževanje, kakršnega poznajo mladinske organizacije, je zato odličen primer izobraževanja, ki ves čas odgovarja na družbene spremembe in potrebe. "Pričakujemo, da bo zato na področju ustvarjalnosti in inovacij ustrezna vloga priznana tudi prostovoljstvu v mladinskih organizacijah," so zapisali pred bližajočim se evropskim letom ustvarjalnosti in inovacij in ob mednarodnem dnevu prostovoljstva.

Na voljo tudi tabori v tujini

Tudi Zavod Voluntariat, ki deluje v okviru mednarodne mreže Service Civil International (SCI) organizira tabore v tujino. Letos se je tja odpravilo 119 prostovoljcev, ki jih je pot vodila tudi v ZDA (skrb za volkove v naravnem parku), na Portugalsko (priprava uličnega gledališča), v Mongolijo (sirotišnica), Švico (azilni dom), Turčijo (obnova vrtov v naravnem parku), BiH (priprava glasbenega festivala), na Tajsko (pogozdovanje), v Ugando (gradnja osnovne šole), in na Islandijo (obnova poti v naravnem parku).

Taborov v Sloveniji se je udeležilo 24 prostovoljcev iz Španije, Francije, Norveške in Rusije, Japonske in ZDA. Obnavljali so mladinski dom na Smolniku pri Rušah, pridelovali sol na Sečoveljskih solinah ter prenavljali graščino Podgrad na Vranskem.

Priznanja najbolj prizadevnim

Sicer pa bo ob mednarodnem dnevu prostovoljstva ljubljanski Cankarjev dom gostil forum o sistemski ureditvi prostovoljstva s predstavitvijo dosedanjih prizadevanj. V Vipavi bo srečanje prostovoljcev Škofijske karitas Koper, kjer bo mašo daroval koprski škof Metod Pirih. Prostovoljcem, ki so se v zadnjih letih najbolj angažirali pri pomoči ljudem ob naravnih nesrečah, pa bodo, kot so sporočili iz koprske škofije, podelili priznanja.

Ob vsaki naravni nesreči se prav prostovoljci župnijskih karitas vključijo v pomoč na domačem terenu. Lani so opravili preko 70.000 prostovoljnih ur. Novomeško društvo za razvijanje prostovoljnega dela pa v sodelovanju z vladnimi in nevladnimi organizacijami v Novem mestu pripravlja srečanje mladih novomeških prostovoljcev, ki jim bodo izrekli priznanje za njihov prispevek k razvoju družbe. Državni svet in Zveze društvenih organizacij Slovenije pa sta v že četrtek podelila priznanja najzaslužnejšim prostovoljcem za leto 2008.

Najzaslužnejši prostovoljci za leto 2008 Letos so priznanja prejeli Štefan Hari z Ribiške zveze Slovenije, Frančišek Grill z Zveze šoferjev in avtomehanikov Slovenije, Ernest Eöry z Gasilske zveze Slovenije, Aleš Žitnik z Zveze organizacij za tehnično kulturo Slovenije, Danica Simšič z Območnega združenja Rdečega križa Ljubljana in Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste Polje, Mira Krajšek z ZPSM - DPM Trbovlje, Marko Goršič s Planinske zveze Slovenije, Janez Aljančič iz Olimpijskega komiteja Slovenije in Leopold Turk s Turistične zveze Slovenije.

Ne spreglejte