Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
15. 3. 2012,
19.11

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

politika

Četrtek, 15. 3. 2012, 19.11

8 let, 7 mesecev

Člani OZP po 14 letih na obisku v hrvaškem saboru

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Delegacija odbora DZ za zunanjo politiko je bila na uradnem obisku na Hrvaškem.

Gre za prvi obisk OZP na Hrvaškem po 14 letih, je izpostavil njegov predsednik Jožef Horvat, govora pa je bilo med drugim tudi o ratifikaciji hrvaške pristopne pogodbe z EU v slovenskem državnem zboru.

Hrvaška pričakuje, da bo Slovenija med prvimi ratificirala hrvaško pristopno pogodbo Delegacijo je najprej sprejel predsednik sabora Boris Šprem, ki je izražal pričakovanje, da bo Slovenija med prvimi članicami EU, ki bodo ratificirale hrvaško pristopno pogodbo z Evropsko unijo.

Nato so se slovenski poslanci sešli s člani saborskega odbora za zunanjo politiko. Horvat je po srečanju s hrvaškim kolegom Miloradom Pupovcem v izjavi za novinarje potrdil, da so se tudi na tem srečanju pogovarjali o slovenski ratifikaciji hrvaške pristopne pogodbe.

Kot je napovedal, bo Slovenija po današnjem in po ponedeljkovem obisku zunanjega ministra Karla Erjavca v Zagrebu intenzivirala pogovore o ratifikaciji omenjene pogodbe v DZ. Ob tem je spomnil, da slovenska vlada deluje "komaj mesec in pet dni".

"Prepričan sem, da bomo našli optimalen trenutek, optimalen datum, ko bo v DZ ratificirana pogodba o pristopu Hrvaške v EU. Optimalen pomeni, da bo optimalen za Slovenijo in optimalen za Hrvaško," je pojasnil Horvat.

"Tektonski, zgodovinski premiki v izboljšanju odnosov med državama" Horvat je še povedal, da na podlagi današnjega "resnično prisrčnega vzdušja" lahko reče, da gre za "tektonske, zgodovinske premike v izboljšanju odnosov med državama", ki so se intenzivno začeli krepiti, potem ko so slovenski državljani na referendumu potrdili arbitražni sporazum.

"Odgovorni smo za stabilnost celotne regije" "Pred nami je nova skupna prihodnost. Nismo odgovorni le za slovenski in hrvaški narod, temveč za stabilnost celotne regije in v tem duhu bomo nadaljevali sodelovanje," je dejal Horvat. Kot je dodal, so se danes strinjali, da bodo kot poslanci intenzivirali in nadaljevali proces Brdo.

Tudi predsednik hrvaškega odbora za zunanjo politiko Pupovac je poudaril, da je bilo srečanje zelo odprto in da je potekalo "v produktivnem in izjemno prisrčnem vzdušju".

"Do srečanja je prišlo v izjemno pomembnem času, in sicer ko sta bili doseženi dve veliki zadevi - sporazum o arbitraži in sestavi arbitražnega sodišča glede meje ter sklenitev hrvaških pogajanj z EU in začetek ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe," je izpostavil Pupovac.

Kot je še poudaril, ravno v tem vidijo priložnost za nove odnose in vzajemno delovanje dveh parlamentov in dveh držav. Potrdil je, da so se danes dogovorili, da se bodo zelo kmalu srečali v Sloveniji. V saboru so se srečali tudi s predsednikom saborskega odbora za evropske integracije Danielom Mondekarjem.

Slovenske poslance, med katerimi so še podpredsednik OZP Jožef Jerovšek ter člani Roman Jakič, Polonca Komar in Samo Bevk, je kasneje sprejel hrvaški premier Zoran Milanović, a po srečanju ni bilo informacij za javnost.

Člani OZP so obisk v Zagrebu sklenili pri hrvaški zunanji ministrici Vesni Pusić. Ob tem so izrazili zadovoljstvo tako s sodelovanjem na vseh političnih ravneh kot s pozitivnimi trendi blagovne menjave med državama, so sporočili s hrvaškega zunanjega ministrstva.

Pusićeva: Ratifikacija je pomembna tudi za ostale države v regiji Tudi Pusićeva je izjavila, da upa na čim prejšnjo ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe v Sloveniji, ki bo, kot je izpostavila, pomembno dejanje ne zgolj za Hrvaško, temveč za ostale države v regiji in sicer kot spodbuda v njihovih prizadevanjih za vstop v evroatlantske integracije.

Beseda je tekla tudi o začetku uresničevanja arbitražnega sporazuma in dogovoru glede članov arbitražnega sodišča. Prevladovalo je soglasno mnenje, da sta državi tudi tu pokazali, da se v dvostranskih pogovorih lahko pride do obojestransko sprejemljivih rešitev, za kar si bosta Slovenija in Hrvaška prizadevali tudi v prihodnje.

Ena od tem pogovora je bil tudi ponedeljkov obisk zunanjega ministra Erjavca, ki ga bo gostila Pusićeva, so še sporočili v Zagrebu.

Ne spreglejte