Četrtek, 6. 6. 2013, 21.07
8 let, 7 mesecev
Čeferin: Če nekoga obsodijo, še ni dokaz, da sodstvo deluje
Urednica Financ Simona Toplak v prihodnost zre optimistično in je prepričana, da ta sodba pomeni možnost, da se resnično spremeni politična populacija. Kot je dejala v oddaji Pogledi Slovenije na nacionalni televiziji, upa, da ta sodba pomeni tudi spremembo prioritet, "da se bomo namesto s partizani in domobranci" končno začelo ukvarjati s pravimi težavami.
Nasprotno pisatelj Mitja Čander pravi, da "se bomo zdaj spet izrekali za Janšo ali proti, vmes pa se bodo dogajale usodne stvari". Obsodbo Janše je primerjal z obsodbo nekdanjega hrvaškega premierja Iva Sanaderja. "Njega niti politični sopotniki niso podprli. Celotno politično telo je sklonilo glavo in priznalo, da se je to res zgodilo. Pri nas smo pa vsi, tako stroka kot javnost, pametni in presojamo o tem."
"Sodba sporoča, da se sodstvo upira vplivom politike," pa je prepričan Bojan Dobovšek s Fakultete za varnostne vede. Kot pravi, bo vrnila zaupanje v sodstvo, saj je dokazala, da sodstvo deluje.
"Bistvo problema je, da ko sodite ali obtežujete katerega koli političnega veljaka, morate biti še posebej skrbni, da v postopku ne pride do napak. V tem primeru tu vidim ogromne napake, ki temu postopku odvzemajo pravnost," je opozoril Jaklič. Čeferin mu je pritrdil, da si vsak, tudi največji politični nasprotnik zasluži pošteno sojenje. Odvetnik je še opozoril, da je zelo zaskrbljujoče, da nekdo na podlagi ene obsodbe ocenjuje, da sodstvo deluje.
Da znotraj stroke obstajajo različni pogledi na pravo, je za filozofa Deana Komela zelo skrb vzbujajoče. "Kako naj se znajdem, kateri kriterij je relevanten," je opozoril na laično vprašanje in na to, da je morda prav tu težava zaupanja v pravno institucijo.