Petek, 18. 12. 2020, 9.12
4 leta
Bodo za praznike ukrepi bolj sproščeni?
Ministrstvo za zdravje je včeraj na vlado poslalo predlog glede ukrepov za praznike. "Za 24., 25. in 31. december ter za 1. januar smo predlagali, da se prekine omejitev gibanja med občinami in omejitev gibanja po 21. uri," je pojasnil minister Tomaž Gantar.
Minister za zdravje Tomaž Gantar sicer pravi, da ga zelo skrbi in da je imel pomisleke že ob zadnjem odpiranju javnega življenja. "A razumem, da si vsi želimo nekaj normalnega življenja, to nam manjka," je dejal in hkrati opozoril, da so se nekatere države, ki imajo bistveno boljšo epidemiološko sliko, vseeno odločile za zapiranje.
Prekinitev omejitev gibanja med občinami
Če bi bil predlog ministrstva za zdravje sprejet, bi bil položaj podoben kot pred zadnjo sprostitvijo ukrepov, veljale pa bi izjeme. "Za 24., 25. in 31. december ter za 1. januar smo predlagali, da se prekine omejitev gibanja med občinami in omejitev gibanja po 21. uri," je še povedal Gantar.
Druženje bi bilo dovoljeno za šest oseb iz dveh gospodinjstev in za njihove otroke. Zdravstveni minister je ob tem svetoval, da naj vsi, ki bi se družili, pred in po tem preventivno preživijo nekaj časa v samoizolaciji, zato da se epidemiološka situacija ne bi bistveno poslabšala.
Praznični čas naj bo v znamenju solidarnosti do drugih
Kljub napovedanim morebitnim sproščanjem ukrepov za čas božično-novoletnih praznikov naj ti ne postanejo izgovor za neodgovorno ravnanje. Najdragocenejše darilo, ki ga lahko nekomu podarite v tem trenutku, je, da ste solidarni do drugih in upoštevate vse preventivne ukrepe za preprečevanje širjenja virusa ter s tem obvarujete javno zdravje. Svoje stike omejite na najbližje, redno si razkužujte roke, in če ni mogoče ohranjati ustrezne varnostne razdalje, nosite masko.
Letošnje leto je bilo za vse izjemno težko in naporno, a zdaj res ni čas za predajo. Dejstvo je, da se epidemiološke razmere ne umirjajo in da je koronavirus naša nova realnost. Z ukrepi nam je sicer uspelo zaustaviti eksponentno rast širjenja okužb, nismo pa trenda obrnili navzdol, kot so to storili v drugih evropskih državah. In ravno v tem tiči težava - zgolj sprejemanje ukrepov ni dovolj. Treba se jih je držati in razumeti, zakaj so tako pomembni.
Praznovanje praznikov naj bo v znamenju solidarnosti do drugih.
Ti ne veljajo zato, ker bi želeli omejiti kakovost vsakdanjika državljanov, ampak zato, da obvarujemo svoje najbližje - naše babice in dedke, tete, strice, starše, sestre in brate, prijatelje, s katerimi bi tudi v prihodnje radi preživljali praznike. Prednovoletni čas naj bo tudi trenutek za samorefleksijo in prevzemanje odgovornosti za lastna ravnanja ter premislek o moralni obvezi, ki nas veže do drugih.
Pustimo zabave in druženja še nekaj časa na stranskem tiru in s skupnimi močmi naredimo leto 2021 boljše za vse. Začnimo ga z zdravim razumom, ki se bo pokazal tudi v manjšem številu okuženih, pozneje pa bo na vrsti še mnogo zabav, s katerimi bomo lahko nadoknadili letošnje silvestrovo.
1