Sovražen govor do beguncev se je v času spopadanja z veliko humanitarno krizo pojavil tudi na spletnih omrežjih slovenskih uporabnikov. Odziv na to mora biti odločen, s pravnimi posledicami.
V sredo se je na družbenem omrežju Twitter slovenskega uporabnika pojavil napis, ki poziva k streljanju na begunce. Poleg tega se je tem omrežju pojavil tudi poziv, da lahko migrante pri nas sprejmemo le, če se bodo na meji krstili.
Poziv k streljanju na begunce je protipravno dejanje
Na policiji so potrdili, da so danes prek elektronskega naslova prejeli prijavo sovražnega govora, ki jo bodo preučili in z njo seznanili tudi okrožno državno tožilstvo. V zvezi z najbolj skrajnimi izjavami, v katerih posamezniki pozivajo k streljanju, pa pri varuhu človekovih pravic poudarjajo, da gre za protipravno in moralno zavržno dejanje. "Življenje je najvišje varovana družbena vrednota in absolutno varovana človekova pravica."
Ksenofobno razpihovanje je kaznivo dejanje
Po kazenskem zakoniku se tistega, kdor javno spodbuja ali razpihuje sovraštvo, nasilje ali nestrpnost, ki temelji na narodnostni, rasni, verski ali etnični pripadnosti, spolu, barvi kože, poreklu, premoženjskem stanju, izobrazbi, družbenem položaju, političnem ali drugem prepričanju, invalidnosti, spolni usmerjenosti ali katerikoli drugi osebni okoliščini, in je dejanje storjeno na način, ki lahko ogrozi ali moti javni red in mir, ali z uporabo grožnje, zmerjanja ali žalitev, kaznuje z zaporom do dveh let.
Misliti je treba tudi na nepredvidljivo psihologijo množic pod taktirko nacionalistov
Ob pojavu nestrpnega in sovražnega govora na spletnih omrežjih nekaterih slovenskih uporabnikov, ki smo mu bila priča, je treba nastopiti odločno, so jasni v Alternativni akademiji, društvu za humano družbo.
Ob tem so v sporočilu za javnost napisali, da se pot do humanosti in solidarne Evrope ne bo pokazala v le ponujeni pomoči migrantom, v privrženosti načelom človekovih pravic, empatiji in solidarnosti. Tudi, da na tej poti ne bo treba poskrbeti le za "nastanitev, hrano, prevoz in zaščito beguncev, temveč še zlasti misliti na nepredvidljivo psihologijo množic pod taktirko nacionalistov in politiko, ki si s hujskaškimi in ksenofobnimi prijemi radi tlakujejo pot na oblast".
Upoštevati je treba vse pravno dopustne meje
Pri varuhu človekovih pravic so izjavili, da mora vsakdo, ki ne "premore dovolj srčne omike in sočutja do človeka v stiski, upoštevati vsaj pravno dopustne meje", ki pa so pri sovražnem govoru jasne. Amnesty International Slovenije pa svetuje, da naj na nestrpnost odgovorimo z izražanjem solidarnosti.
Vsako širjenje nestrpnosti je nesprejemljivo
Vsako širjenje nestrpnosti je nesprejemljivo in obžalovanja vredno, zlasti pa žalostno, ko gre "na račun otrok, žensk ni moških, ki bežijo pred oboroženim nasiljem, vojnim opustošenjem in preganjanjem". Država pa mora zanje poskrbeti tudi po določbah mednarodnega prava.
"Ob tem je pomembno, da tudi z najvišjih političnih vrhov prihajajo iskreni izrazi solidarnosti in resnična pripravljenost, da se zaščiti pravice beguncev in širše migrantov," so navedli. Po njihovem mnenju imajo pomembno vlogo tudi mediji, ki z načinom poročanja o teh temah prispevajo k ustvarjanju ozračja.
Odziv na nestrpno mnenje vsakega od nas je pomemben
Na srečo pa glasna nestrpna mnenja niso mnenja večine – ne nazadnje se številni ljudje v Sloveniji ravno te dni zavzeto povezujejo in zbirajo pomoč za begunce v drugih državah. "Poleg predstavnikov oblasti in medijev pa je pomemben tudi odziv vsakega od nas posebej – primerno je, da kdorkoli, ki ima priložnost, odgovori na nestrpno mnenje s svojim pozitivnim izražanjem podpore in solidarnosti," še pravijo v Amnesty International Slovenije.
V Nemčiji so zaradi sovražnih izjav proti migrantom Facebook pozvali k ukrepanju
V Nemčiji, kjer se srečujejo tudi z neonacističnimi napadi na azilne centre, so Facebook pozvali k cenzuriranju rasističnih komentarjev in pogovorov na družbenem omrežju. O poročanju nemške tiskovne agencije dpa naj bi predstavniki Facebooka to vzeli zelo resno, vsaj tako so odgovorili.
Skrajne desničarske in rasistične skupine v Nemčiji namreč svoje sovražne, nasilne in ksenofobne izjave in stališča proti beguncem aktivni širijo po spletnih omrežij.
Zato je nemški pravosodni minister Heiko Maas vodstvo Facebooka obvestil, da se kljub pritožbam uporabnikov ne potrudijo dovolj, da bi onemogočili rasistične in ksenofobične komentarje, ter tako predstavnike Facebooka povabil na sestanek 14. septembra.
Predstavnica največjega družbenega omrežja je za dpa povedala, da se je Facebook odzval na poziv in da takšne stvari jemljejo zelo resno. Dodala je, da izražanje rasističnih idej krši pravila na družbeni strani in da Facebook vsekakor ni namenjen širjenju rasističnih in sovražnih idej.
Nemški pravosodni minister je povedal, da so določeni komentarji, ki jih je opazil na družbenem omrežju, čisti primeri kaznivih dejanj, kot je sovražni govor zoper etnične skupine. Maas je izpostavil, da je Facebook zakonsko odgovoren, da takšne komentarje nemudoma odstrani.