Petek, 9. 4. 2010, 19.42
9 let
Ali javni interes upraviči spogledovanje s spletno cenzuro?

Abecedni seznami zunanjih in zaposlenih sodelavcev Službe državne varnosti, naslednice nekdanje Udbe, ter seznam oseb, ki jih je ta nadzorovala, so se pojavili na spletnih straneh www.udba.net pred sedmimi leti in sprožili ogromno odzivov. Poleg razkritij, ki so za mnoge bila boleča ali presenetljiva, se je predvsem izpostavilo vprašanje varnosti evidenc in varovanja zasebnosti: kdo, kje, kdaj vse ravna z osebnimi podatki državljanov? Kaj je zasebno in kaj javno? Ali je večji interes varovanje podatkov posameznikov ali javni interes, ki bi se mu zadostilo ob takem razkritju?
Enajst dni pozneje je to postalo jasno tudi odredbodajalcem, ki so odločbo razglasili za nično zaradi neizvršljivosti. Popolnega umika vsebine niso mogli doseči, ker so bili strežniki na Tajskem.
Politični trenutek Udbinih seznamov je očitno obledel, saj datoteke na naslovu www.cae-udba.net čakajo na radovedneže skorajda neopaženo menda že od marca. Strežniki so tokrat najbrž v Belgiji.
Za zdaj še najbolj učinkovito orodje za preprečevanje dostopa do teh strani je prav interes javnosti: zaradi prevelikega števila dostopov je stran bolj kot ne za preostale v čakajoči vrsti nedostopna. Portal index.hr je včeraj objavil novico, da je registracija domene pretekla, a danes je te dni najbolj vroča spletna stran v hrvaščini vendarle videti celo manj obremenjena kot prejšnje dni.
A še preden je prišel zahtevek iz Hrvaške, so v ameriškem podjetju odločno zavrnili sleherno sodelovanje s hrvaškimi oblastmi ali cenzuro strani, ki gostujejo na njihovih strežnikih. Po prejemu hrvaškega zahtevka so pri ameriškem spletnem gostitelju svoje stališče le še ponovili.
Obenem so dodali, da so celo države, kot sta Nemčija in Francija, imele podobne želje po umikanju vsebin, a da kot ameriški državljan ni dolžan sodelovati z oblastmi drugih držav.
Ministrstvo za finance je v informaciji za javnost zapisalo, da je učinkovito ukrepanje v primeru nedovoljenega prirejanja iger na srečo bistvenega pomena za zagotavljanje urejenega in nadzorovanega okolja in povsem v skladu s pravnim redom EU, ki sicer prepušča področje prirejanja iger na srečo nacionalnim ureditvam posameznih držav članic. Izhajajoč iz tega je Urad RS za nadzor prirejanja iger na srečo (UNPIS) po italijanskem vzoru nemudoma pristopil k izvajanju zakonsko predpisanega ukrepa in začel izdajati odločbe. Na te so se ponudniki pritožili, kar je, kot kaže, očitno zadržalo izvršitev.
Žal pa je vse, kar smo po nekajdnevnih poskusih uspeli dobiti, odgovor, da v že objavljenem sporočilu v tem trenutku, dokler postopki potekajo, nimajo kaj dodati.