Sobota, 6. 2. 2016, 19.23
7 let, 1 mesec
Afera NLB: Kako smo Slovenci vedno reševali našo največjo banko
Leta 1989, ko je bila Slovenija še socialistična, je vodenje banke, takrat se je imenovala še Ljubljanska banka, prevzel Anton Slapernik, ki je bil finančni minister, slovensko republiško vlado pa je vodil vplivni član slovenskih komunistov Janez Zemljarič.
Razlog za razbitje: demonopolizacija slovenskega bančništva. Do razbitja LB ni nikoli prišlo, a politika se je morala kljub temu ukvarjati z LB. Tako kot druge slovenske banke je bila tudi LB v velikih težavah, ki so jih povzročili slabi krediti.
Sanacija LB je trajala od leta 1993 do 1997. Obveznice, s katerimi je država zamenjala slabo aktivo LB, Kreditne banke Maribor in Komercialne banke Nova Gorica, so bile vredne 958 milijonov evrov – oziroma skoraj deset odstotkov bruto domačega proizvoda Slovenije v letu 1993.
Januarja 1993 je LB oziroma NLB dobila tudi novega predsednika uprave. To je postal Marko Voljč, nekdanji neuspešni kandidat za predsednika vlade. Voljč se je na čelu naše največje banke obdržal kar do januarja 2004.
V času Voljčevega vodenja NLB je leta 2002 v lastništvo banke vstopil tudi belgijski KBC. Ta je kupil 34 odstotkov banke, poleg tega so Belgijcem obljubili, da bodo lahko v prihodnosti postali več kot polovični lastniki. To se (seveda) ni zgodilo.
Med letoma 2002 in 2012 pa je NLB doživela še veliko pestrih dogodkov. Leta 2004 je predsednik uprave NLB postal Marjan Kramar, dober prijatelj takratnega predsednika države in nekdanjega dolgoletnega premierja Janeza Drnovška.
Kramarja je nasledil Draško Veselinovič, ki pa je odšel z vrha banke že septembra 2009. Imenovanje Veselinoviča je sprožilo trenje znotraj vlade Boruta Pahorja. Veselinovič, ki je veljal za kandidata LDS, je imel nasprotnike zlasti v stranki Zares.
Veselinoviča je zamenjal Božo Jašovič, ki je prav tako obupal po nekaj letih, saj je odšel oktobra 2012. Na vrh NLB je nato stopil Janko Medja, ki prav tako ni končal celotnega mandata. V času vodenja NLB se je moral Medja med drugim otepati očitkov glede nakupa dragega Audija A6, angažiranja Draga Kosa za preiskave kreditnih map in zaposlitve Roka Praprotnika.