Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Srdjan Cvjetović

Torek,
22. 6. 2010,
7.18

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 22. 6. 2010, 7.18

9 let

Zdravstveno zavarovanje v tujini

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Nujne zdravstvene storitve v tujini večinoma krije že obvezno zavarovanje z ustrezno dodatno listino, za popolnejše varstvo pa je treba skleniti še dodatno potovalno zdravstveno zavarovanje.

Slovensko obvezno zdravstveno zavarovanje svojim zavarovancem omogoča zdravstveno zaščito tudi med začasnim bivanjem v tujini. Uveljavljenje pravice in obseg storitev, ki jih ta pravica zajema, sta odvisna od države, v kateri zavarovanec išče zdravniško pomoč, od tega pa je odvisno tudi, katero listino si je treba priskrbeti še pred odhodom na pot. Najlažje v državah EU in Evropskega gospodarskega prostora V 27 državah članicah Evropske unije, državah Evropskega gospodarskega prostora (Islandija, Liechtenstein in Norveška) in Švici, kjer prav tako velja evropski pravni red, je podlaga za uveljavljanje pravice evropska kartica zdravstvenega zavarovanja. V skladu z evropsko uredbo je imetnik evropske kartice upravičen do »zdravstvenih storitev, ki so potrebne iz medicinskih razlogov, upoštevajoč naravo storitev in pričakovano dolžino bivanja v drugi državi članici«. Katere storitve spadajo v ta okvir, bo v vsakem konkretnem primeru opredelil zdravnik.

Kartico bodo pod enakimi pogoji priznali še v francoskih čezmorskih ozemljih Guadeloupe, Maritnique, Reunion, St. Pierre et Miquelon in Francoska Gvajana, na portugalskih ozemljih Azori in Madeira, Grenlandiji (po danskih predpisih), v Gibraltarju (po predpisih Velike Britanije) ter na Kanarskih otokih in v afriških mestih Ceuta in Melilla (po španskih predpisih), ne pa tudi na Kanalskih otokih, kot so Guernsey, Jersey in Man, in na norveških Spitzberskih in Medvedjih otokih.

V javni zdravstveni mreži enako kot domačini V omenjenih državah bodo zdravniki in zdravstvene ustanove, ki so del javnega oziroma državnega zdravstvenega omrežja, imetnike veljavne evropske kartice zdravstvenega zavarovanja pri upravičenih primerih obravnavale enako kot domače zavarovance. To pomeni, da bodo v državah, kjer domači zavarovanci plačajo participacijo, enak znesek morali poravnati tudi naši zavarovanci.

Če pa se naš zavarovanec za pomoč obrne na zdravnika ali ustanovo, ki v svoji državi nima pogodbe z javno zdravstveno zavarovalnico, bo vse storitve moral plačati sam, po vrnitvi v domovino pa lahko zaprosi za povračilo stroškov pri pristojni območni enoti ali izpostavi ZZZS. Vlogi je treba priložiti vso medicinsko dokumentacijo, tudi recepte za zdravila in izvirne račune za plačane storitve in zdravila. Višina povračila je v upravičenih primerih določena z zneskom, ki bi ga priznala tuja zdravstvena zavarovalnica, pristojna za kraj, kjer so bile storitve opravljene.

Do evropske kartice brezplačno Evropska kartica zdravstvenega zavarovanja velja do enega leta od dneva izdaje, odvisno od statusa domačega obveznega zdravstvenega zavarovanja. Naročiti jo je mogoče prek spleta ali kratkega sporočila (SMS), uporabnik pa jo bo brezplačno prejel na izbrani naslov v štirih delovnih dneh (če je naslov v Sloveniji).

Omenjene listine je bilo mogoče naročiti tudi na »zdravkomatih«, a ker potrjevanje slovenske kartice zdravstvenega zavarovanja ni več obvezno, se samopostrežni terminali umikajo. Zadnje bodo iz ljubljanskega kliničnega centra umaknili julija, a če katerega še najdete, ga lahko izkoristite za naročanje listin za tujino.

Zasilni izhod za zamudnike Rešitev vendarle obstaja tudi za tiste, ki se na to spomnijo le še kakšen dan pred odhodom: v tem primeru se je treba oglasiti na območni enoti ali izpostavi ZZZS, tam bodo prejeli certifikat oziroma potrdilo na papirju, ki začasno nadomešča evropsko kartico.

Podobna zaščita tudi na Hrvaškem, v BiH, Makedoniji in kmalu v Srbiji V štirih državah, ki so nastale iz nekdanje skupne države, je obseg pravic iz slovenskega obveznega zdravstvenega zavarovanja omejen na nujne storitve, ki jih ni mogoče odložiti, ne da bi bilo ogroženo življenje ali zdravje zavarovane osebe.

Na podlagi sklenjenih sporazumov s Hrvaško in Makedonijo lahko pri zdravnikih in ustanovah, ki so vključeni v javno zdravstvo, slovenski zavarovanci prav tako uveljavljajo svojo pravico z evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja, a morajo ob tem obvezno predložiti tudi spremni dopis, ki so ga prejeli po pošti skupaj s kartico (lahko tudi fotokopijo). V Bosni in Hercegovini, po 1. avgustu pa predvidoma tudi v Srbiji, je za uveljavljanje pravic nujno ustrezno konvencijsko potrdilo, ki ga naročite na podoben način in ga pridobite z enako veljavnostjo, kot jo ima evropska kartica zdravstvenega zavarovanja. V Srbiji naj bi od 1. januarja 2011 veljala evropska kartica z izpisom, podobno kot zdaj že velja na Hrvaškem in v Makedoniji.

V primeru, da izbrani zdravnik ali zdravstvena ustanova v omenjenih štirih državah ni del javnega zdravstva, je postopek povrnitve stroškov po vrnitvi v Sloveniji podoben, kot če bi storitve prejeli od zasebnikov v državah Evropske unije.

Drugod ni konvencij Z drugimi državami (med njimi je najbližja Črna gora) Slovenija nima sklenjenih ustreznih meddržavnih sporazumov. V teh državah morajo vse zdravstvene storitve slovenski zdravstveni zavarovanci plačati sami in po vrnitvi v domovino z vso medicinsko dokumentacijo in izvirnimi računi pri ZZZS zahtevati povračilo. V upravičenih primerih ga bodo prejeli, vendar največ do višine povprečne cene teh storitev v Republiki Sloveniji.

Zavarovanja z asistenco zagotavljajo dodatne pravice Dodatna varovalka proti neželenim in nepotrebnim stroškom nujnih zdravstvenih storitev v tujini je sklenitev komercialnega potovalnega zavarovanja z medicinsko asistenco v tujini. Pri teh zavarovanjih se je mogoče izogniti neposrednemu plačevanju storitev, tudi pri zasebnih zdravnikih in zdravstvenih ustanovah, praviloma pa zajemajo tudi nekatere druge pomembne storitve, ki niso pravica iz obveznega zdravstvenega zavarovanja – ena od takih je prevoz zavarovane osebe iz tujine v domovino.

V Sloveniji ponujajo tovrstna zavarovanja vse tri domače zdravstvene zavarovalnice, ki pri zagotavljanju teh storitev sodelujejo vsaka z drugo mednarodno asistenčno družbo. Ena od teh, ki velja za odlično razvejano in zelo odzivno po vsem svetu, svoje storitve trži tudi prek svoje slovenske podružnice.

Vedeti kje, koliko dolgo, kako pogosto … Pri izbiri zavarovalnega paketa je treba upoštevati geografsko območje kritja (npr. Hrvaška, Evropa ali svet) ter obseg kritja (enojno, dvojno, trojno). Za države z dragimi medicinskimi storitvami (Švica, ZDA, Kanada …) in oddaljene države je dvojna ali trojna zavarovalna vsota skoraj nujna, saj so že stroški ustreznega prevoza iz oddaljenih držav v domovini lahko zelo visoki – medicinski prevozi so nekajkrat dražji od običajnih letalskih vozovnic. Že kratko helikoptersko reševanje ali prevoz pa sta lahko vredna več tisoč evrov. Pri izbiri zavarovalne vsote je treba upoštevati tudi dolžino bivanja in načrtovane dejavnosti med bivanjem v tujini.

Tistim, ki pogosteje potujejo, bodo skoraj gotovo bolj koristila zavarovanja za daljše obdobje ali družinski paketi, s katerimi je cena na dan nižja. Za nekatere je morda pomembno preveriti, ali ima asistenčni center, ki ga je treba poklicati v primeru potrebe po zdravniški pomoči, operaterje, ki znajo tudi slovensko.

Dodatno medicinsko zavarovanje za tujino z asistenco je mogoče skleniti na spletnih straneh ponudnikov, pri zavarovalnih zastopnikih teh ponudnikov in v domala vseh turističnih agencijah.

Ne spreglejte