Ministrstvo za infrastrukturo je pojasnilo razloge za sprejem spremenjene uredbe o podpori električni energiji, ki so jo v Združenju slovenske fotovoltaične industrije označili za protiustavno.
Zaradi pretiranih subvencij fotovoltaike v preteklosti bomo višji znesek plačevali vsi odjemalci električne energije, so opozorili.
Kot pojasnjujejo na ministrstvu, se je država v akcijskem načrtu za obnovljivo energijo 2010-2020 iz leta 2010 obvezala do leta 2020 podpirati izgradnjo fotovoltaičnih elektrarn do skupne moči 139 megavatov. Cilj je bil dosežen že do konca leta 2011, kljub temu pa prejšnja vlada in odgovorni za to področje niso storili ničesar.
Do konca leta bo postavljenih 220 megavatov fotovoltaičnih elektrarn
Previsoke subvencije so ostale v veljavi tudi po 1. januarju letošnjega leta in vse do sredine leta, tako da je bilo v prvi polovici leta na novo priključenih preko za preko 70 megavatov fotovoltaičnih naprav. Do konca letošnjega leta bo postavljenih 220 megavatov fotovoltaičnih elektrarn, kar krepko presega kvoto iz akcijskega načrta, izpostavljajo na ministrstvu.
Prispevek vseh teh elektrarn v končni porabi električne energije je ob tem zanemarljiv, saj do sedaj inštalirane elektrarne prispevajo samo 0,3 odstotka od celotne porabljene energije na območju države, nadaljujejo na ministrstvu. Ob tem država prek prispevkov gospodinjstev in podjetij tem subvencijam namenja letno kar 74 milijonov evrov in bo to dolžna početi za obdobje 15 let.
Višina podpore sheme primerljiva z ostalimi evropskimi državami
"Zaradi pretiranih subvencij na področju fotovoltaike v preteklih obdobjih bo potreben tudi dvig prispevka za podporno shemo, kar za povprečnega gospodinjskega odjemalca pomeni mesečno tri evre višji znesek na položnici," poudarjajo na ministrstvu. "Višina podpore sheme, ki jo uvajamo z novelo uredbe za fotovoltaiko, je primerljiva z ostalimi evropskimi državami," pa zagotavljajo ob tem.
V skladu z uredbo, ki jo je v sredo sprejela vlada, bodo podpore za fotovoltaične proizvodne naprave, ki bodo priključene na omrežje po 1. decembru, znižane za 63,89 odstotka glede na referenčne stroške določene v letu 2009, ko se je začela izvajati podporna shema. Kasneje se bodo po tej spremembi uredbe še mesečno zniževale za dva odstotka.
V Združenju slovenske fotovoltaične industrije so odločitev vlade označili za protiustavno, ker je vlada uredbo izdala le dva dni pred nastopom veljavnosti. Pred tem tudi ni objavila njenega predloga. V združenju so v četrtek vladi očitali, da s tem poskuša doseči, da se "tisti subjekti, ki se jih te spremembe tičejo, nanje ne morejo pripraviti".
Sicer pa je združenje na novinarski konferenci v sredo opozorilo, da akcijski načrt, na katerega se sklicuje vlada, države ne zavezuje k deležu energije iz posameznega obnovljivega vira energije. Že ob sprejemanju načrta so ob tem opozarjali, da so predvidene stopnje rasti za fotovoltaično industrijo prenizke. V združenju dodajajo še, da so se o višini podpor vedno pripravljeni pogajati. Izpostavljajo pa tudi, da cena električne energije ne more biti takšna težava, če tudi vlada zvišuje trošarine na električno energijo.