Ponedeljek, 15. 7. 2013, 11.30
7 let, 9 mesecev
Video: "Strah pred tujim kapitalom v Sloveniji je iracionalen"
Predsednik republike Borut Pahor gosti posvet o privatizaciji. Sogovorniki bodo med drugim iskali odgovore na vprašanja, kako določiti, katera državna podjetja bodo ostala v državni lasti, kako naj poteka proces prodaje, da bo pregleden in brez tveganja korupcije, ter kdaj prodati in kaj narediti s kupnino od prodaje.
Minister za finance Uroš Čufer je uvodoma povedal, da se je treba za zagon gospodarstva v državi zadolžiti, privatizacija pa je ob tem po njegovih besedah edina možnost, da ostane Slovenija podpovprečno zadolžena država.
Prepričan je, da je za uspešno izvedbo privatizacije potreben transparenten, odprt in profesionalno voden postopek, v katerem bodo sodelovale tudi tuje investicijske banke. Poleg tega si moramo po njegovem mnenju še pridobiti verodostojnost glede izvedbe privatizacije, zato poudarja, da se moramo lotili vsakega primera posebej in si tako z dejansko izvedbo privatizacije določenih podjetij pridobiti kredibilnost. Ob tem se je dotaknil tudi prodaje Telekoma Slovenije, glede katere je zatrdil, da bodo do konca septembra poiskali najboljšega svetovalca, ki bo vodil prodajo podjetja.
Pojasnil je, da se je v tej državi končno začelo reševati gospodarstvo, ki je zaradi preveč dolžniškega kapitala zašlo v težave. "Tisti, ki razmišljajo, da država ne sme reševati podjetij s svojim denarjem, se motijo. Mi rešujemo samo zdrava jedra," je bil jasen Gašpar Mišič, ob tem pa je poudaril še, da jih pri reševanju podjetij lastniki ne zanimajo.
Prepričan je tudi, da bi morali podjetjem, ki se bodo prodala, zagotoviti kupca iz panoge, saj bomo tako lahko zagotovili rast teh podjetij in odpiranje novih delovnih mest, glede kupnine pa je dejal, da bi se morala nameniti razvoju strateških podjetij oziroma vrniti v gospodarstvo, ne pa da bi se z njo financirali socialni transferji.
Med pozitivnimi učinki privatizacije je izpostavil tudi znižanje stroškov zadolževanja države, saj mednarodni finančni trgi, na katerih se zadolžujemo, iščejo signale, da Slovenija lahko deluje kot normalno tržno gospodarstvo.
Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je nasprotno kot Kuntarič prepričan, da lahko gre denar od prodaje podjetij tudi v integralni del proračuna, saj bi se tako zmanjšal dolg države, zadolževanje pa bi bilo posledično cenejše. Poudaril je še pomen sanacije bank, saj meni, da bomo z njihovo sanacijo sanirali tudi javne finance, kar nam bo po njegovem mnenju prineslo socialno državo