Ponedeljek, 12. 12. 2011, 9.58
7 let, 9 mesecev
Umar: Tretje četrtletje zaznamovalo poslabšanje gospodarskih razmer
Kot v novembrskem Ekonomskem ogledalu navaja Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar), se je slovenski BDP v tretjem četrtletju zmanjšal, v prvih treh četrtletjih skupaj pa je bil medletno večji za 0,8 odstotka, kar je pod pričakovanju jesenske napovedi Umarja. Na podlagi razpoložljivih podatkov se je BDP v tretjem četrtletju zmanjšal le še v treh članicah EU.
Upočasnila se je medletna rast izvoza (5,6 odstotka), ki je še naprej poganjal gospodarsko aktivnost. Domača potrošnja je bila drugo četrtletje zapored manjša kot v enakem obdobju lani. Ključni razlog je predvsem nadaljnje zmanjševanje bruto investicij v osnovna sredstva, ki so bile medletno manjše za 13 odstotkov.
Razmere na trgu dela so se v tretjem četrtletju poslabšale. Število delovno aktivnih, brez samozaposlenih kmetov, se je zmanjšalo za 0,4 odstotka (desezonirano), število registriranih brezposelnih oseb pa povečalo za pol odstotka. Medletna rast bruto plače v devetih mesecih letos, ki znaša 2,3 odstotka, še naprej izhaja iz rasti plač v zasebnem sektorju, v javnem sektorju pa je povprečna bruto plača nespremenjena že skoraj tri leta, navaja Umar.
Banke so v treh četrtletjih neto odplačale tuje vloge in kredite v višini 1,1 milijarde evrov, kar je za skoraj tretjino več kot v enakem obdobju lani. Nadaljuje se tudi slabšanje kakovosti bančne aktive, saj je delež nedonosnih terjatev oktobra dosegel 5,3 odstotka vseh terjatev bank, kar je najvišja raven v zadnjih 15 letih.
Hitro slabšanje kakovosti bančne aktive se kaže v intenzivnem oblikovanju dodatnih rezervacij in oslabitev, ki so v desetih mesecih letos že presegle 700 milijonov evrov in bile tako za slabih 40 odstotkov večje kot v enakem obdobju lani, so še opozorili v Umarju.