Četrtek, 9. 6. 2016, 11.16
7 let, 1 mesec
Tuji vlagatelji: Slovenski inženirji so bolj fleksibilni in učinkoviti kot nemški
V Sloveniji zaposlujemo 200 inženirjev in smo z njimi zelo zadovoljni. Bolj so fleksibilni in učinkoviti kot inženirji v Nemčiji. Več težav pa imamo z delavci v proizvodnji, njim manjka dvotirni izobraževalni sistem, kot ga imamo v Nemčiji, pravi direktor nemškega podjetja v Sloveniji.
Britansko-slovenska gospodarska zbornica in UniCredit Bank sta v Ljubljani organizirali poslovni zajtrk z naslovom Strateška poslovna priložnost: neposredne tuje naložbe.
Sogovorniki, domači in tuji, so se strinjali, da Slovenija ponuja veliko za kakovostno življenje, ni pa najbolj primerno poslovno okolje.
Poročali smo že, da je v začetku maja upravno sodišče zaustavilo največjo britansko naložbo v Sloveniji – v napravo za čiščenje zemeljskega plina v Petišovcih. Londonska družba Ascent je v projekt do zdaj vložila 42 milijonov evrov.
Če želimo kadarkoli biti globalno podjetje, tega ne moremo doseči kot družinsko podjetje, sami. Slovencem želim, da bi bili ponosni na to, kar so, in bili odprti svetu. Cilj bi moral biti, kako narediti Slovenijo privlačno, da bodo prihajali tujci in delali tukaj, je dejal Martin Peter Hayes, član upravnega odbora Pivovarne Laško.
Vaš prejšnji trg je bil Jugoslavija, zdaj imate pred seboj ves svet. Kot veliko mednarodno podjetje v Slovenijo prinašamo ogromno znanja in izmenjave dobrih praks. Slovenske menedžerje pošiljamo po izkušnje v tujino. V Nazarjah Imamo 200 inženirjev in smo z njimi zelo zadovoljni. Bolj so fleksibilni in učinkoviti kot nemški. Več težav pa imamo z delavci, njim manjka dvotirni izobraževalni sistem, kot ga imamo v Nemčiji, poudarja direktor podjetja BSH hišni aparati iz Nazarij Wolfram Walter Pabst von Ohain.
"Kolegi iz tujine mi pravijo, da bi radi živeli v Sloveniji, da smo ustvarili dobro državo, ampak da ni ugodna za posel. A počasi spet prihajamo na pot, na kateri smo bili prej, ko smo imeli boljšo podobo v svetu. V prihodnjih dveh letih bo finančni trg drugačen, kot je danes. Nekatere banke bomo morali prodati, druge bomo morali konsolidirati," je prepričan Sergej Požar iz Unicredit Bank.
"Vemo, da smo nekonkurenčni pri obdavčitvi visoko plačanih. Mislim pa, da spremembe, ki jih predlagamo, razbremenjujejo ravno bolj izobražene in boljše plačane," meni državni sekretar na ministrstvu za finance Metod Dragonja.
"Posel bi dobro sprejel več jasnosti in odločnosti. Status quo ne pomaga nikomur, želimo spremembe, hitrejši poslovni cikel," je dejal predsednik Britansko-slovenske gospodarske zbornice Miha Žerko.
5