Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
5. 8. 2011,
14.47

Osveženo pred

8 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 5. 8. 2011, 14.47

8 let, 4 mesece

Stroška prevoza dimnikarji ne smejo posebej zaračunavati

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
O nedavnem ugibanju po opozorilih civilne pobude Dimnik o dimnikarskih storitvah na tržnem inšpektoratu zagotavljajo, da zaračunavanje potnih stroškov ni dovoljeno.

Pred kratkim smo pisali o pobudi civilne pobude Dimnik, ki opozarja, da je na področju dimnikarstva in predpisov, ki veljajo za vse lastnike nepremičnin, ki jih krasi dimnik ali zračnik, veliko nepravilnosti, na katere opozarjajo že več kot sedem let. Nazadnje so pozivali državljane, da jim pošljejo račune, na katerih so jim dimnikarska podjetja neupravičeno zaračunala potne stroške. MOP ne komentira zaračunavanja potnih stroškov Za odgovore smo se obrnili na inšpektorat za okolje in prostor, kjer so nam sporočili, da zapletov v zvezi z zaračunavanjem dimnikarskih storitev ne želijo komentirati. Ministrstvo za okolje in prostor je pristojno le za nadzor nad izvajanjem storitev in drugimi nalogami izvajalca dimnikarske službe, tako da je zagotovljena kakovost opravljenih storitev in drugih nalog, medtem ko nad izvajanjem določb uredbe o izvajanju obvezne javne službe dimnikarjev, ki vsebuje tudi ceno dimnikarskih storitev, bdi inšpekcija, pristojna za trg. Tržni inšpektorat bdi nad cenami, sankcionirati ne more Na tržnem inšpektoratu so na ista vprašanja odgovorili, da so v zvezi z omenjeno uredbo pristojni za nadzor nad cenami dimnikarskih storitev, kar pomeni, da lahko preverijo, ali koncesionar upošteva cene, ki so določene s sklepom o ceniku dimnikarskih storitev in o katerih odloča vlada.

Za kakšne kazni gre v primeru kršitev? Na tržnem inšpektoratu odgovarjajo, da je za kršitev predpisana globa v višini 1200 evrov za koncesionarja in 400 evrov za odgovorno osebo koncesionarja. Za leto 2011 s podatki še ne razpolagajo, v letu 2010 pa so prejeli 80 prijav zoper izvajalce dimnikarskih storitev, kršitve v zvezi z upoštevanjem cen pa so ugotovili v štirih primerih. V prvi polovici leta so se prijave nanašale predvsem na obračunane stroške prevoza, ki so ga koncesionarji zaračunavali poleg dimnikarske storitve, in na zaračunani čas opravljanja storitve.

Računi dokazujejo zaračunavanje Kot nam je že prej zagotovil predsednik dimnikarske sekcije pri gospodarski zbornici Aleksander Županek, prej veljavni cenik (ki je veljal do julija 2010) ni vseboval prepovedi zaračunavanja potnih stroškov in jih dimnikarji v okviru rednih pregledov tudi niso zaračunavali. Ali navedbe držijo, bodo pokazali rezultati zbiranja računov. Iz do sedaj zbranih podatkov pa njegove navedbe izpodbija že kar nekaj zbranih računov, na katerih so dimnikarske službe potne stroške zaračunale, zagotavljajo v Dimniku.

Uporabniki niso bili dolžni plačati stroškov prevoza Glavna tržna inšpektorica Andrejka Grlić pojasnjuje, da je stari cenik dimnikarskih storitev vseboval tudi postavko, ki je omogočala obračun stroškov prevoza, ni pa izrecno določal, v katerih primerih se jih lahko obračuna. Za mnenje so zaprosili ministrstvo za okolje, ki je zavzelo stališče, da strošek prevoza ni dimnikarska storitev in ga koncesionarji v običajnih primerih niso bili upravičeni zaračunati, uporabniki pa ne dolžni plačati.

Novi cenik: v ceno storitve strošek prevoza že vključen Novi cenik dimnikarskih storitev ponovno uvaja tarifni sistem obračunavanja dimnikarskih storitev, s katerimi so določene enotne cene za vse uporabnike, določa pa tudi, da je strošek prevoza že vključen v ceno dimnikarske storitve, torej ga koncesionarji posebej ne smejo zaračunavati.

V uredbi ni sankcije Pristojnost tržnega inšpektorata v zvezi z nadzorom cen dimnikarskih storitev je torej omejena, saj lahko preveri le upoštevanje cen, ko pa pride do spora, so ga stranke dolžne reševati same. Inšpektorat je prav zato ministrstvu za okolje predlagalo, da neupravičeno zaračunavanje stroškov upošteva pri podaljševanju oziroma podeljevanju koncesij.

Kaj pa v primerih, da potne stroške kljub temu zaračunajo? Uredba sankcije ne predpisuje, v primerih, da uporabniki z izvajalcem o tem niso dosegli sporazumnega dogovora, pa so bili do sedaj napoteni na reševanje spora prek pristojnega sodišča.

Ne spreglejte