Petek, 20. 4. 2012, 7.13
7 let, 11 mesecev
Spomladansko zasedanje IMF in Svetovne banke
To je ob začetku spomladanskega zasedanja Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in Svetovne banke izpostavila prva dama IMF Christine Lagarde. Izpostavila je tudi visoke stopnje brezposelnosti v svetu, možnost skoka cen nafte in tvegano premoženje bank.
Pojasnila je, da je doslej za sklad, ki bo služil za pomoč ranljivim gospodarstvom, predvsem v območju evra, dobila za 320 milijard dolarjev obljub, do konca spomladanskih zasedanj pa pričakuje bistveno okrepitev sklada, in sicer na najmanj 400 milijard dolarjev.
Ovira so spet ZDA, ki še niso ratificirale sporazuma o reformah iz leta 2010. Brazilski finančni minister Guido Mantega je v četrtek v Washingtonu jasno povedal, da je finančni prispevek odvisne od reform. Lagardova pa je medtem ošvrknila ZDA, ker zamujajo z ratifikacijo sporazuma, po katerem bi razvite zahodno evropske države v izvršnem odboru IMF izgubile dva sedeža.
Po njenih besedah so reforme s povečanjem vpliva hitro se razvijajočih držav prioriteta. Evropo je sicer pohvalila za vse dosedanje ukrepe proti dolžniški krizi, vendar opozorila, da so potrebni dodatni ukrepi, da se Grčiji, Portugalski in Irski, ne pridružita še Španija in Italija.
Ob robu spomladanskih srečanj, katerih osrednji del bo sobotno zasedanje Mednarodnega denarnega in finančnega odbora IMF ter Razvojnega odbora IMF in Svetovne banke, potekajo številna druga zasedanja. Danes se bo nadaljevalo delovno srečanje ministrov in guvernerjev bank držav članic G20, sestala se je tudi skupina najbogatejših G7 in druge.
Poročilo med drugim tudi ugotavlja, da bogate države porabljajo štirikrat več energije na prebivalca kot države s srednjimi dohodki in trinajstkrat več kot revne države. Glede prebivalstva je opaziti pozitiven razvoj dogodkov v severni Afriki in na Bližnjem vzhodu, kjer se je rodnost od leta 1990 do leta 2010 zmanjšala s 4,9 na 2,7 rojstva na žensko.