Torek, 29. 5. 2012, 14.04
8 let, 4 mesece
Namesto AUKN Državni premoženjski holding

Zdaj je že dokončno jasno, da se agencija za upravljanje kapitalskih naložb države (AUKN), katere upravi predseduje Dagmar Komar, počasi, a zelo dokončno poslavlja. Minister za finance Janez Šuštaršič je danes napovedal ustanovitev Državnega premoženjskega holdinga (Slovenian Sovereign Holding – SSH, d. d.), ki bo v skladu z usmeritvami OECD skrbel za upravljanje državnih naložb v več kot 100 podjetjih in bankah (NLB, NKBM, Abanki, Luka Koper, Petrol, Gorenje, SŽ, Dars, Aerodrom Ljubljana, Adria Airways, HSE, Telekom Slovenije itd.), skupna vrednost državnih naložb pa je bila že večkrat ocenjena na šest do osem milijard evrov. "To bo premoženjska rezerva države, ki se bo transparentno upravljala in bo zanimiva tudi za vlagatelje," je prepričan finančni minister Janez Šušteršič.
Bogomir Kovač, ekonomist z ljubljanske ekonomske fakultete in nekdanji predsednik nekdanjega Kadrovsko-akreditacijskega sveta, ki je kadroval nadzornike in člane uprav v državnih podjetjih in bankah: "Novi koncept holdinga, ki ga uveljavlja Slovenija in ga imajo v sosednji Avstriji dejansko zaradi tradicije, predvsem upravljanja kapitalskih naložb je neposredno težko prenosljiv. Ker bo upravljanje državnih naložb v podjetjih in bankah "pod isto streho", se bo treba izogniti vodenju brez političnih meril. V holdingu morajo biti profesionalnost, avtonomija in strateškost naložb zelo jasno določene."
Borut Bratina, nekdanji član Kas-a, profesor z mariborske ekonomsko-poslovne fakultete, meni, da je oblikovanje državnega premoženjskega holdinga dobrodošla novost pri upravljanju kapitalskih naložb, ker je AUKN bil in je poseben državni organ in pri njem veliko stvari ni čisto jasnih, zato je prihajalo do napetosti med AUKN in Kadom ter Sodom. "Zdaj bodo vse stvari precej bolj jasne. Delovanje premoženjskega holdinga mora teči tako kot v drugih primerljivih državah, nekdaj je takšno obliko imela tudi Nemčija. Po mojem so avstrijske izkušnje dobre in jih je mogoče preslikati tudi na slovenska tla. Pri kadrovanju pa je treba narediti neprobojen 'zid', jasno je treba določiti, kaj je pristojnost politike, se pravi vlade in državnega zbora, zlasti pri sprejemu strategije upravljanja z državnimi kapitalskimi naložbami (katere so strateške in katere ne). Pri strateških mora politika povedati, kaj z njimi želi, potem pa vse prepustiti izvedbi in tistim, ki bodo za posamezne funkcije v premoženjskem holdingu oziroma njegovih družbah izbrani. Tu se politika ne sme vmešavati v operativo, ampak samo na izvajanje strateškega načrta, tako kot sicer delničarji na skupščinah."
Igor Masten, ekonomist z ljubljanske ekonomske fakultete meni, da AUKN ni opravil svoje naloge, že takoj na začetku je padel na izpitu odgovornega in transparentnega delovanja. "Ljudje, ki vodijo Aukn se niso nikoli zavedli kakšeno vrsto državne institucije sploh vodijo. Državni premoženjski holding lahko prinese prednosti ali slabosti, odvisno kako bomo kot družba in kako bodo politiki pristopili k njemu. Ključno pa zagotovo bo na točki kaj v lasti tega "holdinga" bo predmet nacionalnega interesa, ki se v Sloveniji redno zoži v koristi ožjih intresenih skupin in gospodarsko političnih spreg."