Italijanski premier Mario Monti je branil varčevalne ukrepe njegove vlade kot nujne za ponovno vzpostavitev zaupanja v finančno prihodnost Italije.
Volivce pa je posvaril pred "čarobnimi rešitvami", ki jih obljubljajo nekateri kandidati na prihajajočih volitvah.
Napovedani odstop italijanskega premiera Maria Montija in vnovična kandidatura dolgoletnega italijanskega premierja Silvia Berlusconija za premiera prihodnje vlade vzbujata strah, da bo Italija stopila z reformne poti in odpravila kakšno od doslej sprejetih reform.
Monti je v pogovoru za državno televizijo opozoril politike, ki bodo tekmovali na parlamentarnih volitvah, naj volivcev ne zavajajo s trditvami, da obstaja lahka pot iz finančne krize Italije. "Pomembno je, da... se izognemo nagnjenosti k pretiranemu poenostavljanju in obljubljanju čarobnih rešitev državljanom," je poudaril Monti.
Zavrnil je Berlusconijeve obtožbe
Zavrnil je tudi Berlusconijeve obtožbe, da so varčevalne politike in reforme Montijeve vlade potisnile Italijo v recesijo. Pred 13 meseci se je država nahajala v zelo težkih finančnih pogojih. V enem letu je bil dosežen velik napredek, je poudaril.
Aktualni italijanski premier sicer ni želel razpravljati o svojih načrtih za prihodnost. Podporniki si želijo, da bi na volitvah vodil sredinsko opcijo. Drugi menijo, da bi si lahko Monti poskušal zagotoviti položaj predsednika države, nekateri pa špekulirajo, da bo zasedel kakšnega od stolčkov v Bruslju.
Monti je poudaril le, da Italija "ima vlado in tako bo, dokler ne bo imenovana nova". V zvezi s špekulativnimi napadi, ki so posledica napovedi njegovega odhoda, pa je izrazil zaskrbljenost in dodal, da upa, da bodo trgi uvideli, da v Italiji "ni brezvladja".