Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
11. 12. 2010,
9.55

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 11. 12. 2010, 9.55

7 let, 9 mesecev

Mojca Centa Debeljak: Pozorni na pravočasno zaznavo podjetij v težavah

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
S pošiljanjem podjetij v stečaj problemov praviloma ne moreš rešiti, ugotavlja generalna direktorica Davčne uprave RS (Durs) Mojca Centa Debeljak.

Na Dursu so zato v zadnjem času izjemno pozorni, da pravočasno zaznajo, da je podjetje v težavah, je povedala v pogovoru za današnjo izdajo časnika Večer.

Vsak dan se ukvarjajo s podjetji v težavah V davčnih uradih se po besedah Centa Debeljakove vsak dan ukvarjajo s takimi podjetji in iščejo rešitve zanje, imajo pa tudi primere, ko rešitev ni več. Kjer lahko kaj storijo, pomagajo z zavarovanji ter z odlogi in obročnimi odplačili davkov, je povedala.

Pri izterjavi davčnega dolga je davčna uprava uspešna. V prvih desetih mesecih letos so predlansko zgodovinsko visoko izterjavo povečali še za 12 odstotkov. To je Dursu uspelo z enakim številom zaposlenih, enakimi pooblastili in enako informacijsko tehnologijo, vendar z drugačnim organizacijskim pristopom, namreč z bedenjem nad dolžniki, usmerjanjem izterjave, spremljanjem dolžnikov, poboti, izterjavo dolžnikovih dolžnikov, odlogi in še čim. "Za take rezultate se je treba ukvarjati z vsakim dolžnikom posebej," je dejala.

Centa Debeljakova ne pozna stoodstotne izterjave in kraja brez davčnega dolga. "Predvsem pa mislim, da je prva dolžnost davčne uprave, da se odzove pravočasno, stečaji, prisilne poravnave in blokiranje računov so skrajni ukrepi," je dejala. Najpomembnejša za učinkovitost izterjave je tako po njenih besedah še zmeraj pravočasnost.

Po zobozdravnikih še nadzor nad odvetniki Na Dursu so po zobozdravnikih napovedali preglede še odvetnikom, od katerih je vsak peti v najnižjem dohodninskem razredu. "V davčni upravi ne mislimo, da vsi odvetniki ne plačujejo davka v pravilni višini in da so nepravilnosti pri vseh," je dejala Centa Debeljakova ter napovedala, da bi pregledali le tiste odvetnike, ki najbolj odstopajo, denimo po dobičku na zaposlenega in ostalih merilih rizičnosti.

Vsi zavezanci, ki poslujejo z gotovino, bodo dobili davčne blagajne, ki bodo prek sodobnega sistema priključene direktno k davčni upravi. S tem bo zavezancem bistveno težje brisati račune, ki jih bodo že izdali strankam. Kar 70 odstotkov gostincev, ki so jih s fotografiranjem računov preverjali pred časom, je račune brisalo. "Po naših ocenah so tako izbrisali tudi do 70 odstotkov prometa, s tem pa je šel v zasebne žepe tudi pripadajoči del davka, ki so ga kupci že plačali," je ugotovila.

Ne spreglejte