Tako napoveduje ameriški Bloomberg, ki ocenjuje, da bo Kitajska letos za polovico, na 192 milijard dolarjev, povečala svoj proračunski primanjkljaj.
Po podatkih omenjenega ameriškega medijskega velikana omenjeno polovično povečanje proračunskega primanjkljaja najhitreje rastočega svetovnega gospodarstva že vključuje tudi slabih 60 milijard dolarjev (okoli 350 milijard juanov), zbranih od prodaje obveznic, ki bodo porabljeni za financiranje kitajskih lokalnih in regionalnih vlad. Po novem lokalne oblasti ne morejo več same izdajati in prodajati obveznic ter s tem denarjem neposredno financirati svojih proračunov.
Kitajska spodbuja potrošnjo
Po pisanju Bloomberga bo večji kitajski proračunski primanjkljaj (v preteklem letu je znašal okoli 130 milijard dolarjev) novemu vodstvu na čelu z Xi Jinpingom omogočil znižanje davkov ter sprejetje ukrepov za spodbujanje procesa urbanizacije in potrošnje v drugem največjem svetovnem gospodarstvu.
Obetajo se veliki infrastrukturni projekti
Centralne oblasti v Pekingu so novembra lani odobrile naložbe v infrastrukturo in razvoj prometnih omrežij (zlasti na železniškem področju, op. p.) v vrednosti 25,5 milijarde dolarjev, ki naj bi pomembno prispevale h gospodarskemu okrevanju najhitreje rastočega svetovnega gospodarstva. Veliki infrastrukturni projekti naj bi bili končani v od treh do sedmih letih, kar štirideset odstotkov sredstev pa naj bi zanje po pisanju Bloomberga zagotovili proračuni lokalnih skupnosti.