V Italiji se vrstijo sestanki, na katerih državni voditelji iščejo rešitev za tretje največje gospodarstvo v območju z evrom.
Ob tem pa se stroški zadolževanja države močno zvišujejo. Obrestna mera na 10-letne italijanske obveznice je na sekundarnem trgu poskočila na 6,227 odstotka.
Berlusconi se sestaja z ministri
Italijanski premier Silvio Berlusconi se je danes sestal s ključnimi ministri, s katerimi je razpravljal o gospodarski strategiji Italije v luči turbulenc, ki jih je na finančnih trgih povzročila Grčija z napovedjo referenduma o evropskem načrtu za reševanje evra.
Finančni minister Giulio Tremonti pa naj bi se danes popoldne sestal s člani odbora za zagotavljanje finančne stabilnosti, med katerimi sta tudi predsednik centralne banke in prvi mož telesa, ki je zadolženo za nadzor nad trgom z vrednostnimi papirji.
Sprejeli naj bi "najbolj nujne ukrepe"
Ob 20. uri pa bo potekal izredni sestanek italijanske vlade, na katerem naj bi sprejeli odlok o paketu gospodarskih reform. Šlo naj bi za "najbolj nujne ukrepe", ki jih je italijanski premier obljubil prejšnji teden v Bruslju, je pojasnil minister za promet in infrastrukturo Altero Matteoli.
Italija je pod pritiskom
Italija je pod pritiskom evropskih partneric, naj čim prej spravi v red svoje finance in spodbudi zaspano gospodarstvo. Ob tem se stroški njenega zadolževanja zvišujejo. V primerjavi z nemškimi 10-letnimi obveznicami je bila njena obrestna mera danes višja za 434 bazičnih točk in se je nevarno približala rekordni ravni 6,397 odstotka.
Sicer pa je rekord od uvedbe evra danes dosegla tudi razlika med obrestnimi merami za 10-letne nemške in francoske obveznice. Ta je dosegla 128 bazičnih točk.
Voditelji so našli rešitev za Grčijo
Evropski voditelji so 27. oktobra našli celovito rešitev, ki naj bi omejila dolžniško krizo Grčije in preprečila njeno širjenje v območju z evrom. Ob prispevku iz javnih sredstev v višini 130 milijard evrov in pristanku bank na 50-odstotni odpis nominalne vrednosti grških državnih obveznic naj bi se grško dolžniško breme s 160 odstotkov do leta 2020 zmanjšalo na 120 odstotkov bruto domačega proizvoda, kar naj bi predstavljalo vzdržno raven.
A Grčija, ki jo pretresajo stavke, se je odločila načrt unije preizkusiti na referendumu. "Izraz zaupanja v prihodnjo politiko je sedaj bolj potreben kot kdajkoli," je v torek dejal grški premier George Papandreu in dodal, da bo odločitev grškega ljudstva obvezujoča: "Če ljudje ne bodo hoteli novega dogovora, ne bo sprejet". Danes je odločitev o referendumu podprla grška vlada, dogajanje pa je močno pretreslo finančne trge.