Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
12. 4. 2011,
13.32

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

javna naročila

Torek, 12. 4. 2011, 13.32

7 let, 9 mesecev

Gorenjski župani s Šoltesom o težavah z javnimi naročili

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Gorenjski župani in direktorji občinskih uprav so na regijskem posvetu s predstavniki računskega sodišča izpostavili probleme na področju upravljanja z infrastrukturnimi viri in javnimi podjetji.

Razprava pa se je razplamtela tudi glede javnih naročil in plačevanja podizvajalcev ter nadaljevanja del v primeru stečaja izvajalca. V pogovoru s predsednikom računskega sodišča RS Igorjem Šoltesom so župani, kot je to običajno tudi na drugih regijskih posvetih, postavljali vprašanja o upravljanju s proračunom, o problematiki financiranja društev in o problemih pri upravljanju z infrastrukturnimi viri ter z neurejenimi lastniškimi razmerji na tem področju. Na težave z upravljanjem in lastništvom pri vodooskrbi so opozorili predstavniki preddvorske in kranjskogorske občine.

Pomisleki o obveznostih naročnikov

Poseben poudarek so na današnjem posvetu dali zakonu o javnih naročilih in s tem povezanim vprašanjem podizvajalcev. "Ta problematika postaja kar ena zelo perečih na področju javnih naročil, zlasti v času gospodarske krize, ko posamezna podjetja kot izvajalci pridejo v finančne težave in gredo v stečaj," je poudaril Šoltes, ki pozna pomisleke občin o obveznosti naročnikov do podizvajalcev in do podjetja v stečaju ter o zaključku del.

Zakonodaja ne more okoliščin v celoti predvideti "Teh življenjskih okoliščin je toliko, da jih zakonodaja ne more v celoti predvideti niti urediti, zato je treba gledati tudi skozi temeljna načela, ki niso nikoli dovolj poudarjena, ko govorimo o javnih naročilih. To so predvsem zagotavljanje smotrnosti in transparentnosti, prepovedi diskriminacije in enakopravno obravnavanje ponudnikov," je v nasvet občinam dejal Šoltes in dodal, da bo obstoječi položaj najverjetneje kmalu prisilil zakonodajalce, da ponovno razmislijo o ustreznosti ureditve.

Kontradiktorni zakoni Vprašanja županov so se nanašala tudi na določene nejasnosti pri sistemu upravljanja podjetij in imenovanja direktorjev glede na zakon o upravljanju s kapitalskimi naložbami, ki je črtal nekatere določbe zakona o gospodarskih javnih službah in na ta način lokalni skupnosti povzročil veliko zmede. Župani so namreč v težkem položaju, po katerem od kontradiktornih zakonih imenovati in razrešiti vodstvo javnega zavoda.

Prepletenost in povezanost akterjev Posamezne zakonske določbe so v praksi težko izvedljive tudi zaradi majhnosti države ter prepletenosti in povezanosti akterjev v lokalnih skupnostih, se zaveda Šoltes. Zato se je porodila ideja, da bi na enem od prihodnjih srečanj sodelovali tudi predstavniki komisije za preprečevanje korupcije, da bi videli, ali so določbe o nesodelovanju županov v organih in institucijah sploh življenjske.

Spisek ukrepov za spremembo zakonodaje

"Vse nam je jasno, ampak nam ni logično. Pač bomo delali v skladu z zakonodajo, kakšen bo učinek, pa bo pokazal čas," je bil kritičen cerkljanski župan Franc Čebulj. Šoltes pa je povedal, da bodo tako kot po prvem krogu regijskih posvetov tudi tokrat pripravili spisek ukrepov za spremembo zakonodaje in jih predali državnemu zboru, saj je to tudi eden namenov posvetov.

Ne spreglejte