Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Marjan Žlogar

Petek,
13. 3. 2015,
12.16

Osveženo pred

7 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 13. 3. 2015, 12.16

7 let, 10 mesecev

Evropa se je pobrala, Čehi pa prehitevajo Slovence

Marjan Žlogar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Češka ima boljšo napoved gospodarske rasti od Slovenije za letošnje leto. Najslabšo gospodarsko napoved za leto 2015 ima Hrvaška.

Vse države EU imajo za letos napovedano pozitivno gospodarsko rast, kar napoveduje konec krize evropskega gospodarstva.

Evropska komisija je februarja izdala poročila o napovedih za gospodarsko rast držav članic Evropske unije za letošnje leto. V poročilu je poleg napovedi gospodarskih rasti najti tudi priporočila, kako gospodarsko rast povečevati tudi v prihodnje.

Letos bo rast vseeno manjša kot lani Poročilo za leto 2015 napoveduje Sloveniji 1,8-odstotno gospodarsko rast, kar je manj od napovedane gospodarske rasti 2,6 odstotka v letu 2014. V letu 2014 je bila napovedana gospodarska rast v Sloveniji za 1,3 odstotne točke višja od evropskega povprečja 1,3 odstotka.

Za precej dobro gospodarsko rast v letu 2014 gre največja zahvala dobremu izvozu. Dobre napovedi gospodarske rasti in zmanjšanje brezposelnosti so popravili razpoloženje med prebivalci in s tem vplivali na nekoliko višjo domače povpraševanje. Nekaj so h gospodarski rasti prispevale tudi investicije, ki so se seveda v glavnem napajale s črpanjem sredstev prek Evropske unije.

To so elementi, ki največ vplivajo na napoved gospodarske rasti tudi v letu 2015. Vseeno je za letos napovedana gospodarska rast manjša od lanske predvsem zaradi pričakovane manjše rasti javnih investicij. V prihodnjih letih se pričakuje, da bodo gospodarsko rast najbolj pospeševale zasebne investicije v proizvodno opremo.

Češka z boljšo napovedjo gospodarske rasti od Slovenije Češka je po velikosti bruto domačega proizvoda primerljiva s Slovenijo. Čeprav ima malce nižjo od Slovenije, to je 0,3 odstotka nižjo ocenjeno gospodarsko rast v letu 2014, ima višjo napovedano gospodarsko rast za leto 2015. V letu 2015 je napoved gospodarske rasti za Češko 2,5 odstotka, kar je za 0,7 odstotne točke več od napovedi za Slovenijo.

Glavni razlog za dobre gospodarske kazalnike je zelo veliko domače povpraševanje, ki izvira iz hitrega nižanja brezposelnosti. K dobri gospodarski klimi vidno pripomorejo tudi povečane investicije in naraščajoča potrošnja gospodinjstev. Država z večanjem uvoza/izvoza povečuje trgovinske presežke in opazno zmanjšuje javnofinančni primanjkljaj. Zaradi povečane potrošnje in investicij bo tako češka gospodarska rast v letu 2015 še višja v primerjavi z letom 2014.

V priporočilih za izboljšavo ekonomskih kazalnikov Evropska komisija Češki svetuje izboljšave na področjih: javne finance, davki, pokojninska in zdravstvena oskrba, trg dela, izobraževanje, usposabljanje in raziskave, storitve, javna uprava.

Hrvaška z najnižjo napovedano rastjo BDP med državami Evropske unije V letu 2014 je bilo napovedano krčenje bruto domačega proizvoda na Hrvaškem za 0,5 odstotka. 2015 je leto, v katerem je napovedano, da bo hrvaško gospodarstvo prvič po šestih letih doseglo gospodarsko rast, in to v višini 0,2 odstotka. Vseeno je to najmanjša napovedana gospodarska rast za leto 2015 med vsemi članicami Evropske unije. Tako je Hrvaška močno izkusila evropsko krizo zadnjih let, čeprav bi se lahko zaradi nečlanstva v Evropski uniji lažje prilagajala finančnim trgom. Največja težava Hrvaške, to je brezposelnost, se počasi ustavlja in pričakovati je, da se bo v prihodnjih letih počasi stabilizirala oziroma malce zmanjšala.

Z vstopom v Evropsko unijo so se na Hrvaškem dvignile tako cene kot plače, kar je negativno vplivalo na trgovski sektor in stroškovno konkurenčnost. Tudi hitro rastoči javni dolg jim je zmanjšal konkurenčnost gospodarstva. Zaradi vstopa v Unijo pa se Hrvaški krepi izvoz.

Na slabo gospodarsko rast vplivajo predvsem pozno prestrukturiranje podjetij, slaba uspešnost zaposlovanja, naraščanje javnega dolga in slaba konkurenčnost. Tako kot Slovenija ima tudi Hrvaška slabo upravljanje javnega sektorja. Javne finance in davki, vzdržnost pokojnin in zdravstveni sektor, trg dela, socialna zapostavljenost, učinkovitost javne administracije, privatizacija podjetij in sistem sodstva so področja, na katerih Evropska unija Hrvaški priporoča izboljšave.

Evropa se pobira iz recesije, vse članice Evropske unije imajo za 2015 napovedano gospodarsko rast V napovedi gospodarske rasti za leto 2015 najdemo sedem držav z enoodstotno ali manjšo gospodarsko rastjo. Najbolj presenetljivi državi na tem seznamu sta Avstrija in Finska z 0,8-odstotno rastjo, Francija z enoodstotno rastjo. Gospodarsko rast nad enim in do dveh odstotkov ima napovedanih pet držav, med katerimi je najvišje z 1,8 odstotka Slovenija.

Več kot dvoodstotna gospodarska rast je za leto 2015 napovedana za 14 držav, najvišja za Irsko s 3,5-odstotno gospodarsko rastjo. Med temi najdemo glede na bruto domači proizvod na prebivalca kar nekaj revnih držav, kot so Poljska, Latvija, Madžarska in Romunija. Glede na oceno gospodarske rasti za 2014 bo v letu 2015 sedem držav doživelo upad gospodarske rasti, največji z 1,3 odstotne točke Irska. Ostale države bojo beležile višjo rast gospodarstva kot v letu 2014 in sicer največ Ciper z 3,2 odstotne točke, Italija z 1,1 odstotne točke ter Danska in Španija z 0,9 odstotne točke.

Če se želi Slovenija primerjati s Češko, mora še veliko postoriti

Evropska komisija vsem omenjenim državam priporoča spremembe na trgu dela. Brezposelnost v Sloveniji se bo glede na napoved Evropske komisije, to je za 0,3 odstotka v letu 2015, zmanjševala hitreje kot v primerjanih državah Češki in Hrvaški.

Vseeno bomo imeli od Češke še vedno za 3,5 odstotne točke višjo brezposelnost. Vsaj nekaj korakov za Češko je Slovenija tudi pri uravnoteženosti proračuna. Čeprav napoved za leto 2015 pravi, da bo Slovenija zmanjšala proračunski primanjkljaj za 2,5 odstotka, Češka pa ga povečala za 0,7 odstotka, bo slovenski proračunski primanjkljaj za 0,9 odstotne toče višji od češkega.

Hrvaški kljub visokemu proračunskemu primanjkljaju v letu 2014 tega v letu 2015 ne bo uspelo zmanjšati. Tudi že tako močno previsok javni dolg Slovenije se bo po napovedi Evropske komisije za leto 2015 v Sloveniji povečeval hitreje kot na Češkem. Na letni ravni se bo tako leta 2015 v Sloveniji javni dolg povečal za 0,8 odstotka.

Češka ima po napovedih za leto 2014 javni dolg za 38,1 odstotne točke manjši kot Slovenija, a se bo ta tudi na Češkem na letni ravni povečal za 0,3 odstotka. Glede na napoved Evropske komisije je imela Hrvaška v letu 2014 0,8 odstotne točke manjši javni dolg, ta pa bo v letu 2015 za 1,9 odstotne točke večji od slovenskega.

Podatek BDP na prebivalca, merjen s kupno močjo (PPP), po katerem se primerjamo s Češko, pove, kakšen je bruto domači proizvod države glede na kupno moč prebivalca. PPP predstavlja kupno moč, ki se določa glede na strošek blaga in storitev, proizvedenih v državi. V letu 2008, ko se je kriza v Sloveniji začela poznati, je imela Slovenija še sedem odstotnih točk višjo kupno moč glede na evropsko povprečje od Češke.

Češka je krizo prestala veliko bolje od Slovenije. Sam bruto domači proizvod (PPP) na prebivalca glede na evropsko povprečje je na Češkem ostal skoraj na ravni izpred krize, medtem ko je ta v Sloveniji padel na raven Češke. Tako je Češka glede na BDP (PPP) na prebivalca Slovenijo ujela v letu 2011 in nam zdaj z večjo gospodarsko rastjo počasi, a vztrajno beži.

Ne spreglejte