V slovenskih turističnih nastanitvenih objektih je bilo decembra 2010 zabeleženih enako število prihodov turistov kot v decembru 2009, prenočitev turistov pa za odstotek manj.
V istem mesecu smo v Sloveniji glede na december 2009 sicer zabeležili več prenočitev domačih turistov in manj prenočitev tujih turistov.
Zabeležili skoraj 469.000 nočitev
Kot kažejo objavljeni končni podatki državnega statističnega urada, je bilo v turističnih nastanitvenih objektih decembra 2010 zabeleženih skoraj 176.000 prihodov in skoraj 469.000 prenočitev turistov. Prihodov tujih turistov je bilo za štiri odstotke manj, prihodov domačih turistov pa za pet odstotkov več. Prenočitev tujih turistov je bilo za pet odstotkov manj, prenočitev domačih turistov pa za tri odstotke več kot pred enim letom.
Upad turistov v obmorskih občinah
Največ prenočitev turistov je bilo zabeleženih v zdraviliških občinah, skoraj 189.000. Domači turisti so v teh občinah ustvarili za odstotek več, tuji turisti pa za 15 odstotkov manj prenočitev kot v decembru 2009. Na drugem mestu so bile gorske občine (več kot 109.000 prenočitev ali za sedem odstotkov več kot pred enim letom). V obmorskih občinah je bil zabeležen upad števila prenočitev turistov, in sicer za 10 odstotkov.
Najdlje turisti ostali v zdraviliščih
Tuji turisti so v decembru 2010 ostajali v Sloveniji povprečno tri dni. Povprečno najdlje so se zadrževali v zdraviliških občinah, in sicer so tam prenočevali povprečno trikrat. V gorskih občinah so prenočevali povprečno 2,8-krat, v obmorskih občinah 2,4-krat, v Ljubljani pa 1,8-krat.
Največ prenočitev domačih in tujih turistov je bilo decembra 2010 evidentiranih v občini Piran, potem v občinah Ljubljana, Brežice, Kranjska Gora in Moravske Toplice. Tuji turisti so v največjem številu prenočevali v občinah Ljubljana, Piran, Bled, Kranjska Gora in Brežice, kjer je bilo zabeleženih skupaj 51 odstotkov vseh tujskih prenočitev.
Prevladujejo Italijani, Hrvati in Avstrijci
Glede na strukturo turistov so v decembru 2010 največ tujskih prenočitev pri nas ustvarili Italijani, in sicer 37 odstotkov. Sledili so Hrvati (11 odstotkov), Avstrijci (10 odstotkov), Nemci in Srbi (oboji po pet odstotkov). Število prenočitev turistov iz Hrvaške in Nemčije se je povečalo, prvih za 11 odstotkov, drugih pa za dva odstotka.
Upad turističnega povpraševanja je bil zabeležen pri turistih iz emitivnih trgov Italije in Avstrije (obojih za -17 odstotkov). Največje povečanje števila prenočitev turistov glede na enako obdobje prejšnjega leta pa je bilo zabeleženo pri turistih iz Črne gore, Srbije, Rusije in Češke.
V decembru 2010 je bilo turistom v slovenskih turističnih nastanitvenih objektih na voljo več kot 78.000 ležišč, od tega 49 odstotkov v hotelih, v katerih je bilo ustvarjenih skoraj 331.000 ali 71 odstotkov vseh prenočitev.