Ponedeljek, 22. 10. 2018, 14.14
6 let, 1 mesec
Davek na nepremičnine: nepremičninski mogotci ne bodo bolj obdavčeni #video
Koalicija bo še do konca tedna usklajevala zadnji osnutek zakona o davku na nepremičnine. Ta sicer za zdaj ne predvideva višje obdavčitve za tiste lastnike, ki imajo v lasti več nepremičnin. Zakon naj bi začel veljati leta 2020.
Osnutek zakona po poročanju nacionalne televizije predvideva naslednje stopnje obdavčitve: 0,1 odstotka posplošene tržne vrednosti za stanovanja, 0,6 za poslovne in industrijske prostore, 0,15 za kmetijska zemljišča in 0,07 za gozdna. Delo pa je poročalo, da bo stopnja za stanovanjske objekte 0,4 in 0,6 za poslovne prostore.
Pobrali bi več kot s stavbnim nadomestilom
Kot so poročali na televiziji, simulacije kažejo, da bi s temi stopnjami pobrali za od 20 do 30 odstotkov več kot zdaj s stavbnim nadomestilom. Ministrstvo je pripravilo tudi izračune za enotno stopnjo za vse vrste nepremičnin (0,2 oziroma 0,26), vendar so ugotovili, da bi to pomenilo višjo obdavčitev stanovanj kot zdaj ter obenem veliko nižjo obdavčitev industrijskih in poslovnih nepremičnin, je še poročala televizija.
Vprašanje ostaja, kako se bo koalicija odločila obdavčiti tiste, ki imajo v lasti več nepremičnin. V koalicijski pogodbi je zapisano, da bi drugo in tretjo nepremičnino obdavčili višje, vendar nad predlogom niso navdušeni na finančnem ministrstvu.
Novi davek naj bi začel veljati leta 2020
Predstavniki koalicijskih strank naj bi se do petka uskladili o osnutku zakona o davku na nepremičnine, ta gre nato v javno obravnavo. Po nekaterih izračunih bi lahko prve dajatve od zakona plačali leta 2020.
Pahorju in Bratuškovi ni uspelo
Nepremičninskega davka se je sicer prva lotila vlada Boruta Pahorja, a je zamisel zaradi velikega odpora v javnosti opustila. Za njo se je zakona lotila Alenka Bratušek, vendar pa ta ni prestal preizkusa na ustavnem sodišču. Marjan Šarec zdaj napoveduje, da bo zakon začel veljati leta 2020. Prihodki od novega davka bi se stekli v občinske blagajne.
Nove vrednosti nepremičnin bodo po lanskem sprejetju zakona o množičnem vrednotenju začeli določati avgusta prihodnje leto.
19