Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
2. 4. 2012,
10.48

Osveženo pred

8 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 2. 4. 2012, 10.48

8 let, 4 mesece

Če države ne bo zraven, ne bo rešitve za Primorje!

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Tako opozarja prvi sindikalist Primorja Ilja Vukoje, ki dodaja, da "prisilka" ni rešitev za ajdovskega gradbinca ...

V ajdovskem Primorju bijejo zadnje ure, pravijo poznavalci dogajanja v še zadnjem "živečem" velikem domačem gradbenem podjetju. "Še upamo, da bodo banke prisluhnile argumentom za rešitev podjetja in sprostile za več kot petdeset milijonov evrov različnih ukrepov za rešitev Primorja, ampak realno v to ne verjamem," je za Planet Siol povedal Ilja Vukoje. Podjetje do delavcev nima nobenih dolgov, plače za februar so dobili, tudi regres za lani je bil izplačan vsem okoli tisoč sto zaposlenim v skupini Primorje. Po besedah prvega sindikalista pa Primorje dolguje le okoli poldrugi milijon evrov nekdanjim zaposlenim iz naslova odpravnin. Ajdovski gradbenik naj bi po neuradnih podatkih imel vsaj 210 milijonov evrov dolga, niso pa redki, ki menijo, da je dolga za okoli četrt milijarde evrov. "V stečaju bi razumljivo najkrajšo potegnili zaposleni, ampak prisilna poravnava v Primorju ne bi uspela, ampak le podaljševala agonijo," je prepričan prvi sindikalist Primorja.

Damjan Volf: Dokapitalizacije Primorja ne bo Država v rebalansu v proračunu nima denarja za reševanje še zadnjega velikega slovenskega gradbinca, je že pred časom sporočil gospodarski minister Radovan Žerjav, kar so mnogi ocenili, da je nova Janševa vlada dvignila roke od še zadnjega domačega gradbenega velikana, potem ko sta v stečaju končala Zidarjev SCT in Tovšakin Vegrad iz Velenja. "Dvajsetmilijonska dokapitalizacija bi rešila Primorje, vendar ne verjamem, da se bo zgodila," predsednik koordinacije sindikatov v Primorju Damjan Volf.

Goriški župani na izrednem srečanju o reševanju Primorja

Na Mestni občini Nova Gorica so se danes zjutraj na izrednem srečanju zbrali goriški župani na temo perečega dogajanja v družbi Primorje.

Župani so si enotni, da država in uprave bank ne smejo biti ravnodušne do usode številnih zaposlenih, ne samo v Primorju temveč tudi v številnih podjetjih, ki delajo kot podizvajalci Primorja in je zato njihova usoda še kako odvisna od usode te družbe. Župani so mnenja, da morajo država in uprave bank narediti vse, kar je v njihovi moči, da bi ohranili zdrava jedra in trge, kjer družba trenutno dela s polno paro. Prepričani so, da je potrebno premostiti likvidnostne težave in z ustreznim prestrukturiranjem ohraniti tista področja, ki so zdrava in perspektivna.

Na državo apelirajo predvsem z argumentom, da ji bodo številni brezposelni v primeru stečaja Primorja pomenili izdatno finančno obveznost, na uprave bank pa z argumentom, da bi stečaj te družbe tudi zanje pomenil velike finančne izgube, obenem apelirajo nanje tudi s socialno bombo, ki bi se sprožila v primeru, da pride do stečaja.

Župani: Finančno ministrstvo naj se do srede opredeli glede usode Primorja Tako župani pozivajo Ministrstvo za finance, da do srede, ko se bodo župani srečali na seji Sveta regije Severne Primorske v Vipavi, kot resorno ministrstvo zavzame jasno stališče do prihodnosti Primorja. Enako odgovore o pogledu na situacijo Primorja pričakujejo od predstavnikov uprav bank, in sicer Nove ljubljanske banke, Nove kreditne banke Maribor, Abanke, Factor banke in Koperske banke. Predstavnike ministrstva za finance in omenjenih bank bodo tudi povabili na sejo sveta regije.

Ne spreglejte