Torek, 23. 8. 2011, 14.59
8 let, 4 mesece
Bogati želijo plačati več davka
Tako naj bi solidarno pomagali ohraniti prednosti svoje države in evropskega okolja, so zapisali v pozivu, ki so ga objavile spletne strani francoskega časnika Le nouvel Observateur. Med podpisniki so poslovneži, finančniki in vodilni ljudje znanih francoskih podjetij in družb, kot so L’Oréal, Accor, Publicis, Total, Société Générale, Danone, Orange, AstraZeneca, Air France-KLM in PSA Peugeot Citroën ter še nekateri bogati posamezniki.
Francija pričakuje več od najbogatejših
Njihov poziv so komentatorji omenjene francoske spletne strani ocenili kot "dober začetek", a ne gre spregledati, da je francoski predsednik Nicolas Sarkozy že prej napovedal ukinitev nekaterih davčnih olajšav, ki gredo na roko predvsem bogatim, s čimer upa, da bo za prihodnje leto priskrbel kakih 5 do 10 milijard evrov več v proračunu.
Tudi ideja o solidarnostnem prispevku v Franciji pravzaprav ni nova: Valérie Pécresse, francoska ministrica, zadolžena za proračun, je naznanila, da naj bi ga uvedli za vse tiste, ki zaslužijo več kot milijon evrov letno.
Onstran luže se je Buffett prej spomnil
Pobuda francoskih bogatašev pa je tudi zelo podobna pozivu ameriškega megabogataša Warrena E. Buffetta, ki jo je objavil dober teden prej. "Naši voditelji so zahtevali skupno žrtvovanje, a so ob tem meni prizanesli. Preveril sem pri svojih megabogatih prijateljih, kakšne bolečine so ob tem pričakovali; tudi oni so ostali nedotaknjeni."
Buffett ob tem opozarja, da ameriška davčna zakonodaja bogatim omogoča ugodne davčne stopnje za njihove zelo visoke zaslužke. On je lani plačal 6.938.744 dolarjev zvezne dohodnine, a čeprav je, kot navaja, ta številka videti visoka, predstavlja samo 17,4 odstotka njegovega obdavčljivega dohodka, medtem ko so zaposleni v njegovi pisarni zvezni dohodnini namenili med 33 in 41 odstotkov obdavčljivega dohodka.
Zaposleni plačujejo večje odstotke dohodnine
Nasploh plačujejo tisti, ki denar služijo z denarjem, veliko nižji odstotek dohodnine kot tisti, ki prejemajo plače za svoje delo, je še zapisal. "S temi in drugimi blagoslovi nas zasipavajo zakonodajalci v Washingtonu, ki se čutijo zavezane, da nas zaščitijo, nekako tako, kot če bi bili pegaste sove ali kakšna druga ogrožena vrsta. Lepo je imeti prijatelje na visokih položajih," je še pripomnil.
"Večine bogatih višji davki ne bi motili"
Buffett predlaga takojšnje večanje davka za 236.883 ameriških gospodinjstev, ki so predlani imela več kot milijon dolarjev obdavčljivega prihodka, za tistih 8.274, ki zaslužijo več kot 10 milijonov letno, pa predlaga še višjo stopnjo. "Poznam veliko megabogatih in so večinoma zelo spodobni ljudje. Radi imajo Ameriko in cenijo priložnost, ki jo jim je ta država dala. […] Večine ne bi motilo, če bi od njih zahtevali več davkov, zlasti ko tako veliko njihovih sodržavljanov resnično trpi," je sklenil svoje odprto pismo.